Avrupa Birliği liderlerinin yeni göçmen dalgası politikalarının söylem analizi: Almanya, İngiltere ve Fransa örnekleri
Discourse analysis of new migrant wave policies of European Union leaders: Examples of Germany, United Kingdom and France
  1. Tez No: 589248
  2. Yazar: ABDULHALİK KÜRŞAT ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle günümüzde Avrupa Birliği gibi ulus üstü siyasi birlikler olarak tanımlanabilecek yapıların ulus devletlerin ürettiği politikaların önüne geçtiği, bir ideal ve amaç uğruna bir araya gelerek politikalar ürettiği görülmektedir. Avrupa Birliği'nin temel değerleri olarak görülebilecek olan“Avrupa Vatandaşlığı”ve“serbest dolaşım hakkı”ulus üstü birliklerin ortaya koyduğu politikaların en etkin örneklerindendir. Bu noktada bu üretilen politikaların ortak ideal çerçevesinde olumlu iklim içinde karşılıklı çıkarlar dahilinde ortaya konulduğu unutulmamalıdır.“Avrupa Vatandaşlığı”,“Avrupa İdeali”,“serbest dolaşım hakkı”,“özgürlük”ve“çok kültürlülük”gibi Avrupa Birliği'nin şiddetle desteklediği olguların Birlik üyesi devletlerin çıkarlarıyla çeliştiği noktada ne tür değişim ve dönüşümlere uğrayacağı önemlidir. Kökeni 1950'lere dayanan Avrupa Birliği, Avro ortak para bölgesi ve serbest dolaşım hakkı gibi ortak politikalar üretse de 1990'larda Avrupa'nın ortasındaki Sırp-Boşnak Savaşı'nda ortak bir dış politika ve güvenlik politikası ortaya koyamamıştır. Bu sürecin hemen ardından dağılan Sovyetler Birliği ülkelerinden ve Orta Doğu'daki istikrarsızlıklardan kaçanlar için Avrupa Birliği'nin Batı kanadı cazibe merkezi olmuştur. Bu nedenle Avrupa Birliği göç konusunda ortak politikalar üretme çabası içerisine girmiştir. Bu noktada göç olgusu Birlik üyesi devletlerin ulusal çıkarlarıyla çelişmeye başlamıştır. Özellikle Avrupa Birliği'nin Yunanistan, Bulgaristan ve İtalya gibi doğu ve güney sınırları üzerinden Birliğe giren göçmenlerin oluşturduğu kargaşa ortamı Birlik içerisinde görüş ayrılıklarına neden olmuştur. Suriye Savaşı'nın ortaya çıkardığı göç dalgasının Avrupa Birliği sınırlarına dayanmasıyla birlikte Avrupa Birliği'ne liderlik eden Almanya, Fransa ve İngiltere'nin iç ve dış politika söylemleri hatta Birliğin öncelik verdiği özgürlük ve çok kültürlü politikalara dair söylemler değişmeye başlamıştır. Liderlerin söylemlerindeki değişiklikler Avrupa Birliği'nin göçmenlere karşı geliştirdiği politikalarda ve hukuksal düzenlemelerde de değişikliklere neden olmuştur. Bu çalışmada Avrupa Birliği'ne yön veren Almanya, Fransa ve İngiltere liderlerinin Suriye Savaşı'nın sonucunda ortaya çıkan göç dalgasına dair 2015-2016-2017 yıllarına ait söylemlerinin analizleri Reuters'in resmi internet sitesinde yayınladığı haberlerin yorumlanması ile yapılmıştır. Liderlerin söylemleri temelde söylem analizi tekniğiyle incelenmiştir. Aynı zamanda içerik çözümlemesi tekniğinden de faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the effect of globalization, it can be seen that the structures which can be defined as supranational political unions like the European Union avert the policies produced by the nation states and produce policies for an ideal and purpose.“European Citizenship”and“free movement”, which can be seen as the basic values of the European Union, are among the most effective examples of the policies implemented by supranational associations. At this point, it should be kept in mind that these policies have been produced in the common ideal framework within the favourable positive climate and the mutual interests. It is really important what kind of changes and transformations will be seen at the point where the facts supported by the European Union, such as“European Citizenship”,“European Ideal”,“freedom of movement”,“freedom”and“multiculturalism”, contradict the interests of the member States. Although the European Union, whose origins date back to the 1950s, produced common policies such as Euro Area and the right of free movement, it was not able to produce a common foreign and security policy for the Serbian-Bosnian War in the mid-1990s in Europe. Immediately after this, the West part of the European Union has become a focal point for those fleeing from the former Soviet Union countries and the instability in the Middle East. Therefore, the European Union has tried to produce common policies on immigration. At this juncture, the phenomenon of migration began to contradict the national interests of the member states of the Union. In particular, the turmoil of immigrants entering the Union through the eastern and southern borders of the European Union, such as Greece, Bulgaria and Italy, has led to some dissension within the Union. Germany, France and Britain's domestic and foreign policy sayings and even the statements related to the European Union's freedom and multicultural policies began to change when the immigration wave of the Syrian War reached to the borders of the European Union. The changes in the rhetoric of leaders have also led to changes in the policies and legal arrangements developed by the European Union against migrants. In this research, the discourse analyses of the statements of the German, French and British leaders related to the influx of the migration deriving from the Syrian war have been analyzed by interpreting of the news published in Reuters' official website including 2015-2016-2017. The discourses of the leaders have been examined with discourse analysis technique. Moreover, content analysis technique has also been used.