An investigation into EFL instructors' beliefs and practices regarding the use of motivational strategies
Yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretim görevlilerinin motivasyon stratejilerine ilişkin inançları ve uygulamaları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 589249
  2. Yazar: İREM BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BALÇIKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Motivasyon stratejileri, motivasyon üzerine olan araştırmaların her zaman çok önemli bir parçası olmuştur. Motivasyon stratejileri üzerine deneysel çalışmalar olmasına rağmen, çok az çalışma yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretim görevlilerinin motivasyon stratejileri hakkındaki inançları ve sınıftaki gerçek motivasyon uygulamaları arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. Bu sebeple, bu çalışma yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretim görevlilerinin kullandıklarını iddia ettikleri motivasyon stratejilerini sınıflarında da gerçekten uygulayıp uygulamadıklarını bulmayı hedeflemektedir. Çalışmaya, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık okulunda çalışan yedi öğretim görevlisi katılmıştır. Çalışma için gerekli veri, Cheng ve Dörnyei'nin (2007) Motivasyon Stratejileri Anketi, kaydedilmiş yarı yapılandırılmış görüşme ve gözlemler yoluyla sağlanmıştır. Çalışmanın bulguları, öğretim görevlilerinin motivasyon stratejilerinin önemini kabul ettiklerini ve genellikle sınıflarında kullandıklarına inandıklarını göstermiştir. Benzer şekilde, öğretim görevlilerinin motivasyon stratejilerinin çoğunu öğretim uygulamalarında kullandıkları tespit edilmiştir. Sonuç olarak, eğitmenlerin motivasyon stratejileri ile ilgili inanç ve uygulamalarının çoğunlukla birbiriyle uyumlu olduğu bulunmuştur. Ancak, bazı motivasyon stratejileri ile ilgili inanç ve uygulamalar arasında uyuşmazlıklara rastlanmıştır. Bu temelde, çalışmanın öğretmen eğitimi için etkileri sunulmuş ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Motivational strategies have always been seen as a crucial aspect of research related to motivation. Even though there are empirical studies on motivational strategies, few of the studies focus on the relationship between English as a foreign language (EFL) teachers' beliefs about motivational strategies and their actual use of motivational practices in the classroom. To this end, the study mainly aimed to find out whether EFL instructors actually made use of the motivational strategies that they believed they usually employed in their instruction. The study was designed as a case study with seven EFL instructors in an English preparatory school of a state university in Turkey. Cheng and Dörnyei's (2007) Motivational Strategies Questionnaire, recorded semi-structured interviews and observations were utilized in order to fully explore the instructors' beliefs and practices regarding the use of motivational strategies. The findings of the study indicated that instructors acknowledged the significance of motivational strategies and they believed they generally adopted them in their classrooms. In similar fashion, it was found that instructors utilized most of the motivational strategies in their teaching practices. Consequently, instructors' beliefs and practices relative to motivational strategies were found to be mostly in line with each other. However, there were still some tensions between the beliefs and practices with respect to certain motivational strategies. On this basis, implications of the study for teacher education and suggestions for further study were presented.