Smyrna Unguentarıum buluntuları (2007-2014)
Smyrna Unguentarium buluntuları(2007- 2014)
  1. Tez No: 589271
  2. Yazar: SENA ARGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Uygarlıkların buluşma noktası niteliği taşıyan Ionia bölgesinin önemli yerleşimlerinden biri olan Smyrna Antik Kenti stratejik ve coğrafi konumu nedeni ile Antik Çağ'dan günümüze kadar hep ilgi odağı olmuştur. 2007 yılından bu yana Smyrna Agorası ve Basmane'de iki noktada gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan unguentarium buluntularının 2007 ve 2014 yılları arasında ele geçen örnekleri çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Formun kronolojik ve tipolojik gelişimini yansıtması bakımından Hellenistik ve Roma Dönemlerine ait Smyrna unguentariumlarına kısaca değinilmiş, ağırlıklı olarak ele geçen Geç Roma- Erken Bizans Dönemi unguentariumları etraflıca değerlendirilmeye çalışılmıştır. Sözü edilen unguentariumlar bulundukları seviyedeki diğer seramik formları, cam, kemik gibi objeler, sikkeler ve diğer kentlerde bulunan benzer örnekler dikkate alınarak tarihlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Smyrna Antik kentinde ele geçen unguentariumların MÖ 3. yüzyıldan başlayarak MS 7. yüzyıla kadar uzanan örneklerden oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Smyrna Antique City, which is one of the important settlements of Ionia region, and the meeting point of civilizations, has always been the center of attention due to its strategic and geographical location from the Antique Age to present. The samples of Unguentarium finds captured between 2007 and 2014 years and discovered as a result of the excavations having carried out at two points in Smyrna Agora and Basmane since 2007 are the subject of this study. In terms of reflecting the chronological and typological development of the form, the Smyrna unguentariums belonging to the Hellenistic and Roman periods were briefly mentioned and predominantly Late Roman-Early Byzantium unguentariums captured were meant to be deeply evaluated. Forementioned unguentariums are dated by taking into account of the other pottery forms, objects such as glass, bone, coins and similar examples at the same level found in other cities. As a result of the study, it was identified that unguentariums captured in the ancient city of Smyrna consist of the samples starting from 7th century AD dating back to BC 3rd century.