Finansal kırılganlık ve erken uyarı sistemi
Financial fragility and early warning system
  1. Tez No: 589278
  2. Yazar: AHMET MANSUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 1994-2019 döneminde yaşanan finansal krizlerin öngörülebilirliğini finansal kırılganlık çerçevesinde ampirik olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla Markov Rejim Değişim modeli kullanılmıştır. Regresyon sonuçları istikrar ve kriz olmak üzere iki farklı dönemin (rejimin) varlığına işaret etmektedir. Model sonuçlarına göre istikrar rejim döneminde bankalararası gecelik borçlanma faizi, tüketici kredileri, iş dünyası güven endeksi ve pirim değişkenleri istatistiki olarak anlamsız iken, kriz dönemi olarak ifade edilen dönemlerde modelde yer alan tüm değişkenler istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur. Özellikle iş dünyası güven endeksinin finansal krizleri öngörmede önemli bir gösterge olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Türkiye'de Ağustos 2018 yılında, 2008 küresel krizinden kaynaklı şoktan daha şiddetli bir şokun yaşandığı belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan ampirik model, Türkiye'de yaşanan finansal krizleri öngörmede büyük oranda başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to empirically analyse the predictability of financial crises in Turkey during the period of 1994-2019, within a framework of financial fragility. The Markov Regime Change model was used for this purpose. Regression results indicate the existence of two different periods (regimes), normal and crisis. According to the model results, while interbank overnight borrowing interest, consumer loans, business confidence index and premium variables were statistically insignificant during the normal regime period, all variables included in the model were found to be statistically significant in the periods expressed as the crisis period. In particular, the business confidence index was found to be an important indicator for predicting financial crises. Moreover, it was found that the economic shock experienced in Turkey in August 2018 was more severe than the shocks from the 2008 global economic crisis. Overall, the empirical model used in this study finds that the predictability of financial crises in Turkey is effective to a large extent.