Güneydoğu Asya krizi (Finansal krizler, kırılganlık ve öncü göstergeler)
South East Asia (Financial crises, fragility and leading indicators)
  1. Tez No: 100411
  2. Yazar: AYHAN TOSUNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKAN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Son birkaç on yılda finansal piyasalarda bütünleşmenin artması beraberinde yeni sorunlar getirmiştir. Uluslararası iletişim olanaklarının artması, paranın ülkeler ve döviz cinsleri arasındaki dolaşım hızını da arttırmış ve ortaya çıkan krizlere müdahale süresini kısaltmıştır. Bu durum, erken uyarı sistemleri oluşturmak amacıyla, finansal krizleri doğuran nedenler üzerine yoğun bir ilginin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Krizlerin zamanlamasının tahmin edilmesi zorluklar taşısa da, oluşturulan erken uyarı sistemleri, ülkeleri, finansal kırılganlık derecesine göre sıralayabilirle imkanı vermektedir. Bu çalışmada bununla ilgili iktisadi literatürün araştırılması ve sonuçlarının sergilenmesi amaçlanmıştır. 1990'larda ortaya çıkan krizlerde, ekonomik temellere ilişkin değişkenler kritik rol oynamıştır. Birinci nesil kriz modellerinde değişken olarak alınan; reel döviz kuru, cari işlemler dengesi ve uluslararası rezervler gibi göstergeler bu krizlerde kritik öneme sahiptir. Buna göre ekonomik temellerde ortaya çıkan zayıflama bir ekonomiyi spekülatif saldırılara ve krizlere açık hale getirmektedir. Bununla birlikte, bu krizlerde, ekonomik temellerden başka faktörlerin de önemlilik kazandığı görülmektedir. Piyasa bekleyişleri ve bulaşma etkisi döviz kuru rejimlerinin çöküşünde etkili olmuştur. Ayrıca, yabancı para cinsinden kısa vadeli borçların toplam borçlara oranında artış olması ve finansal kurumların aktif yapısının bozulması krizlerin şiddetini artıran unsurlar olarak önem kazanmaktadır. Bu göstergeler genel olarak ikinci nesil kriz modellerinde temel olarak alınan değişkenlerdir. Çalışmanın sonuçlarına göre, bu iki tür kriz modellemesi birbirlerini tamamlayıcı niteliğe sahip özellikler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The integration of financial markets around the world over the past decade has posed new problems for policy makers. The circulation speed of money has increased with the efficiency of global communications and the duration of policymakers' respond to emerging crises has shortened. As a consequence, the forces determining the financial crises have been deeply concerned in an attempt to develop early warning systems. Although the timing of a crises is difficult to predict, researchs show that an early warning system can be a useful tool to rank the relative vulnerability of a group of countries. The work carried out in this thesis is a research of this literature. The indicators, such as real exchange rate, current account and international reserves which related to economic fundamentals play the crucial role in the financial crises that took place in 1990's. It can be stressed that an underlying vulnerability in the economy made the speculative attacks possible as pointed out at the first-generation models. However It is pointed out that, in these crises, market expectations and contagion effect became important factors for the collapse of the currencies. In addition, the significant deterioration of assets quality of financial institutions and excessive short term indebtness in foreign currencies are influential variables that should be also monitored. These indicators, which are related to second-generation crisis models, increase the seriousness of the crises. The research results can be interpreted as both types of these models play essentially complementary roles.