Bilişim sistemine girme suçu
Crime of unauthorized access
  1. Tez No: 589277
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Tezin konusunu ilk kez 5237 sayılı TCK'nın 243'üncü maddesinde düzenlenen bilişim sistemine girme suçu oluşturmaktadır. İlk bölümde öncelikle 5237 sayılı TCK'nın 243'üncü madde yer alan terimler açıklanmış ve bilişim sistemine girme suçunun tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Ardından bilişim sistemine girme suçunun bazı ülke mevzuatlarındaki ve Avrupa Konseyi Siber Suçlar Sözleşmesi'ndeki durumu ile bu suçla korunan hukuki değer incelenmiştir. İkinci bölümde ise bilişim sistemine girme suçunun unsurlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise bilişim sistemine girme suçunun nitelikli hali ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış hali açıklanmıştır. Ardından kusurluluk ve özel görünüş biçimlerine bakımından değerlendirmeler yapılmış, son olarak muhakeme kuralları ile zamanaşımı ve yaptırım konuları incelenmiştir. 20.03.2016 tarihli 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun 30'uncu maddesi ile 5237 sayılı TCK'nın 243'üncü maddesinin 4'üncü fıkrasına eklenen veri nakillerinin hukuka aykırı olarak izlenmesi suçu bağımsız bir suç tipi olduğu için çalışma kapsamında ayrıca incelenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the crime of unauthorized access, which is firstly set out in Article 243 of Turkish Penal Code Law No. 5237. In the first part, the terms used in the Article 243 of TPC Law No. 5237 and the historical development of the crime are explained. Then, the status of the crime of unauthorized access in some country legislation and the Council of Europe Convention on Cybercrime and the legal value protected by the crime are examined. In the second part, elements of the crime of unauthorized access are analyzed. Finally, in the third part, the crime of unauthorized access is evaluated in terms of reasons that affect crime, culpability, special appearance forms of the crime. Also proceedings rules, statute of limitations and sanctions are explained. The crime of unlawful monitoring of data transfers provided in the sub-article 243/4 of TPC, which is introduced with the Article 30 of the Law on the Protection of Personal Data Law No. 6698 dated 20.03.2016, is lifted out of the context of the study because of the fact that this crime is an independent crime type.