Süleymaniye Kütüphanesi Şehzade Mehmed koleksiyonunda geometrik süslemeli ciltler
Geometric book binding in Şehzade Mehmed collection of Suleymaniye Library
  1. Tez No: 589292
  2. Yazar: İDİL GAZİ ÖZYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SACİT AÇIKGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Cilt Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Büyük Osmanlı İmparatorluğu kültürünün en önemli simgelerinden biri haline gelmiş ve geleneksel külliye anlayışının öncülerinden biri olan Süleymaniye Camii ve Külliyesi içinde yer alan Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi koleksiyonlarından Şehzade Mehmed Kataloğundaki geometrik desenli kitap kaplarını tezimin konusu olarak belirledik. Ne yazık ki geometrik desenlerle alakalı araştırmalar ve kaynakların dünya üzerinde de kısıtlı olması yine bir döneme ait daha detaylı inceleme ortaya konulmaması sebebi ile bu sıkıntıları gidermeye çalıştık. Geometrik desenleri tarihsel süreçte ele alıp mimariden kitap kaplarına olan geçişini ve benzer özellikteki örneklerini göstermeye çalıştık. Çünkü mimaride; ahşap, taş, çini ve tuğla malzemelere bir şekilde dikkat yoğunlaştırılmış ama kağıt ve deri örneklerde geometrik desen pek ele alınmamıştır. Daha sağlıklı değerlendirmelerin yapılabilmesi kütüphanelerin raflarında kalan ciltlerin incelenmesiyle sağlanacağı için bizde konumuzun çerçevesini bu şekilde ele aldık. Bu konu üzerinde çalışma fikrini verip, yol gösteren danışmanım Prof. Dr. Ahmet Sacit Açıkgözoğlu'na, uygulama süreçlerinde her daim bana destek olan hocam Öğr. Gör. Sayın Gürcan Mavili 'ye, maddi manevi desteğini benden esirgememiş olan Sayın Öğr. Gör. Saadet Gazi hocama, kütüphanede eserler üzerinde incelemeler yapmamız için bize kolaylıklar sağlayan Süleymaniye Kütüphanesi Müdürü Menderes Velioğlu ve kütüphane personeline, ayrıca bu çalışmamın katalog aşamasında hiçbir yardımı esirgemeyen Arş. Gör. Yasin Çakmak ile bölüm arkadaşlarıma ve bu dönemde tüm sıkıntılarımı paylaşan aileme gösterdikleri destekten dolayı teşekkür ederim.
Özet (Çeviri)
The madrasas of Evvel and Sani (Introductory an Intermediate) are located at the West of Suleymaniye complex, which was constructed by Architect Sinan during 1550-1557. The madrasa building is now under the service of Suleymaniye Library of Manuscripts. 1 The present Library was named Suleymaniye not only because of the complex, but also because of the Suleymaniye collection, which consisted the nucleus of the existing library. Suleymaniye Library of Manuscripts is one of the distinguished manuscript libraries of the World. It contained the manuscripts and printed old Arabic boks, which are the basic sources of Turkish- Islamic culture. It gives service to native and foreign researches at international level. There are 154 collections inside. The best samples of traditional arts such as binding, embrodierement, calligraphy and miniature can be seen in the library. Some of them are very old valuable manuscript books, or either author copy which were presented to the Sultans. There are 87132 manuscripts and 66231 printed boks at the Suleymaniye library. Within our scope of study, geometrical designs are evaluated at the Prince Mehmed Collection. 21 geometrical designed inside binding over 121 manuscripts were dedected. Inner and outer cover fotographs were taken first. Then their designs were drawn. At last, the topic, date, embrodierement and binding quality are listed. One of the binding specifications of an manuscript is thoroughly evaluated. In our dissertaion, totally 3 geometrical design are experienced, and applied.