Dervîş İvaz'ın Dâsıtân Adlı eseri (İnceleme-metin-dizin)
Dervîş İvaz's Work Whıch Is Dâsıtân (Examination-text-index)
- Tez No: 589297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Eski Anadolu Türkçesi üzerine yapılan çalışmalar neredeyse tamamlanmıştır, ancak bu döneme ait henüz gün yüzüne çıkmamış eserler vardır. Bu eserlerin bulunup okunması, eserler üzerinde dil bilgisi incelemesi yapılması, sözlük veya dizin hazırlanması Eski Anadolu Türkçesi çalışmalarına büyük katkı sağlayacaktır. Bu tez çalışmasında 15. yüzyıl şairlerinden Dervîş İvaz'ın Dâsıtân adlı eseri incelenmiştir.“Dâsıtân”adlı eserin imlâ, ses ve şekil özellikleri üzerinde durulmuştur. Dâsıtân, Eski Anadolu Türkçesi döneminde, mesnevi nazım şekli kullanılarak yazılmış bir eserdir. Eserde ilgi çekici ve öğüt verici birçok hikâye yer almaktadır. Dâsıtân'ın imlasında Eski Anadolu Türkçesinin karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Eser ses ve şekil bilgisi açısından imlâya paralel görünümler arz eder. Bu çalışma: Giriş, Dâsıtân, İnceleme, Metin ve Dizin olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, yöntemi ve dizin bölümünün düzenlenişi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Dâsıtân adlı eserin künyesi, konusu ve muhtevası üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde eser, imla, ses ve şekil bilgisi özellikleri bakımından incelenmiştir. Dördüncü bölümde Dâsıtân adlı eserin transkripsiyonlu metni yer almaktadır. Beşinci bölümde Dâsıtân adlı eserin gramatikal dizini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The works on the Old Anatolian Turkish are almost complete, but there are some works that have not yet appeared in the day. Finding and reading these works, the examination of the grammar on the works, the preparation of the dictionary and the index will contribute to the studies of Old Anatolian Turkish. In this thesis, Dâsıtân of 15th century poets Dervîş İvaz be introduced. In addition, the spelling, phonetic properties and morphology of the“Dâsıtân”be emphasized. Dâsıtân is a work written in the Old Anatolian Turkish period using mesnevi style. There are many interesting and advisable stories in the work. The spelling of the Dâsitân reveals the typical properties of the Old Anatolian Turkish. The work exhibites phonetic properties parallel with spelling. This thesis consists of five chapters: Introduction, Dâsıtân, Analysis, Text and Index. In the introduction part, information about the subject, aim, method and arrangement of the index section is given. In the second part, the title, subject and content of the work Dâsıtân is emphasized. In the third chapter, the work is examined in terms of spelling, phonology and morphology. In the fourth chapter, the transcribed text of Dâsıtân is included. In the fifth chapter, the grammatical index of Dâsıtân is made.