Türkiye'de performans sanatının müzelerdeki temsili
Representation of performance art in art museums in Turkey
- Tez No: 589298
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU PELVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, performans sanatının Batı Sanatında gündeme gelişini ve tarihsel gelişimini incelemekle işe başlar. Araştırmanın ilgi alanlarını ve kapsamını belirten giriş bölümünden sonraki Performans Sanatının Tanımı ve Tarihi başlıklı bölümde performans sanatının yirminci yüzyılın başındaki köklerine ve İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa'da bağımsız bir dil olarak nasıl ortaya çıktığına ve nasıl evirildiğine değinilmiştir. Böylelikle, çeşitli örnekler üzerinden aktarılan bu tarihsel sanat yapma biçiminin, bugünkü durumuyla ilgili, tarihsel bir temel oluşturulmasına çalışılmıştır. Performans Sanatının Türkiye'deki Tarihi bölümünde de Batı Sanatından gelen etkilerin yanı sıra kendi dinamikleriyle de gelişen Türkiyeli performans sanatçılarının işlerinden bir seçki sunularak, günümüze kadar kapsamı ve yankıları incelenmiştir. Son olarak bu mirasın günümüzde müzelerde ne şekilde, nasıl yer bulduğu araştırılmış ve müzelerde ilgili kişilere sorular yöneltilerek bu konudaki genele hâkim bakış açıları üzerinden güncel durum ele alınmıştır. Bu alanda iş üreten sanat profesyonellerinin de yazılarına ya da fikirlerine başvurularak sonuç kısmında, tüm bu veriler hakkında bir değerlendirilme yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Performans Sanatı, Performans Sanatı Tarihi, Performatif Estetik, Türkiye'de Performans Sanatı, Sanat Müzeleri, Müze Koleksiyonları.
Özet (Çeviri)
This study starts with the examining of the emergence of performance art in Western Art and its historical development. The introduction section specifies the scope of the research and its area of interest. As the next section -Definition and History of Performance Art-, discusses how performance art emerged at the beginning of the twentieth century and how appeared as an independent language in Europe after World War II and how it evolved. Thus, it has been tried to form a historical basis on the present state of this way of making art through various examples. In the -History of performance art in Turkey- section, in addition to the influences from Western Art, by presenting a selection of the works of Turkish performance artists who have developed with their own dynamics, its scope and repercussions to date have been studied. At the end, it is investigated how this heritage has found its place in museums and what the current situation is. Questions were asked to the relevant people in the museums and the current situation was discussed over the dominant perspectives on this subject. An evaluation was made on all these data by applying to the writings or ideas of art professionals who created work in this field. KEYWORDS : Performance Art, History of Performance Art, Performative Aesthetics, Performance Art in Turkey, Museums of Art, Collectio Museums.