Pediküllü fleplerdeki skarların flep yaşamına etkileri (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 58932
  2. Yazar: R. HAKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Skar, doku bütünlüğünün bozulması sonucu, yara iyileşme mekanizmalarının devreye girmesiyle meydana gelen ve oluştuğu bölgede kan akımını olumsuz etkileyen bir patolojidir. Başka flep seçeneklerinin aranmasına sebep olan flep planlanacak bölgedeki skarların, olumsuz etkilerini ve skarın yönünün değişmesiyle ne gibi farklılıklar olacağını araştırdık. Bu amaçla sıçanların sırtlarında 2cm uzunluğunda transvers ve oblik insizyonlar yapıldı ve dikildi. 30 gün sonra bu skarlar pedikülde kalacak şekilde 2x6cm lik çalışma ve kontrol flepleri oluşturuldu. Postop 4. günde canlı kalan flep alanları ölçüldü ve biyopsiler alındı. Morfometrik ve histopatolojik değerlendirmeler yapıldı. Pedikülünde skar bulunan fleplerin normalde yaşaması gereken alanlarının % 45 'lik bir kısmının canlı kalabileceği ve skar yönünün bunu etkilemediği sonucuna ulaşıldı. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY Scar is a pathology which occurs by the normal healing process as a response to a disturbance of tissue continuity; and it compromises with the local blood flow. We studied the negative effects of the scars which were placed on a body region that a skin flap would be elevated and made us to search some other flap alternatives; and if there would be any differences when the scar directions were changed. For this purpose, transverse and oblique incisions that were 2 centimeters in length were made at the dorsum of the rat and sutured. After 30 days, 2 x 6 cm sized skin flaps having the scars on their pedicles and the control skin flaps were elevated. At the postoperative forth day, the viable surface areas of the flaps were measured and tissue biopsies were obtained. Morphometric and histopathologic evaluation were made. As a conclusion, regardless of scar direction, 45 percent of the scar based flaps survived. 56