Tarihi Kütahya Kalesi restorasyonu için yöntem geliştirilmesi
Development of method for restoration of historical Kutahya Castle
- Tez No: 589323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tarih boyunca bazı yerleşim alanları yer aldığı bölgenin kaderini sahip olduğu nüfus, coğrafi, ekonomik özellikler, dini inançlar ve çeşitli unsurlar nedeniyle etkilemiş ve yönlendirmiştir. Bu duruma verilebilecek örneklerden bir tanesi de Kütahya ilidir. Şehir, M.Ö. VII. asra dayanan bir geçmişe ve bu geçmişin yarattığı olağanüstü bir medeniyete ev sahipliği yapmaktadır. Kütahya ilinin sahip olduğu tarihi yapılardan bir tanesi de Kütahya Kalesi'dir. Bu çalışmada Kütahya ilinin fiziksel, sosyal, ekonomik durumu ve tarihi incelenmiştir. Ayrıca Kütahya Kalesi'nin tarihi gelişimi, bölümleri, yapımı esnasında kullanılan malzeme çeşitleri araştırılmış ve bu malzemelerin yapısal analizi yapılmıştır. Kalenin üç bölümü için en yıpranmış cephe olan güney cephesinden taş numuneler alınmış ve bu numuneler üzerinde analizler gerçekleştirilmiştir. Numunelerin yoğunluk, birim hacim ağırlık, porozite, kompasite, su emme değerleri ve basınç dayanımları ölçülmüş, SEM-EDS analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen analiz sonuçları ile yapımı gerçekleşecek restorasyon çalışmalarına veri altlığı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, some settlement areas have affected and directed the fate of the region where it was located due to its population, geographical, economic characteristics, religious beliefs and various factors. One of the examples that can be given to this circumstance is Kütahya. City is home to as history based on BC VII Century and an extraordinary civilization created by this past. One of the hictorical structures which Kütahya province owns is Kütahya Castle. In this study, physical, social, economic status and history of Kütahya province were investigated. In addition, historical development of Kütahya Castle, sections, materials used in the construction of the materials were investigated and structural analysis of these materials were made. Stone samples were taken from the southern facade, which is the most damaged facade for the three parts of the castle, and analyzes were conducted on these samples. The density, weight per unit of volume, porosity, composite, water absorption values and compressive strengths of the samples were measured and SEM-EDS analysis were performed. The data base was prepared for the restoration works to be realized with the analysis results obtained.