Kadınların siyasal katılımı: Avrupa Birliğine üye ülkeler ve aday ülke Türkiye karşılaştırması
Women's political participation: Comparison of the European Union member countries and candidate country Turkey
  1. Tez No: 589331
  2. Yazar: SELCEN ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN OKTAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kadınların toplumsal, ekonomik ve sosyal alanda var olduklarını kanıtlama çabaları ve bu çabaların ürünü olan hak talepleri tarihte Fransız Devrimi'ne dayanmaktadır. Dünya üzerinde bütün bireylerin ve dolayısıyla cinsiyetlerin birbiri ile eşit olduğunu temel alarak başlayan mücadelenin, kadın hareketinin, bugün önemli ölçüde mesafe kat ettiği görülse de kadınların cinsiyetler arası eşitsizliğe maruz kalmaya devam ettiği alanlar da hala oldukça fazladır. Bunların başında ise siyasal alan gelmekte; siyasal partiler de bu alandaki en önemli platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Siyasal partilerin siyasal alandaki vazgeçilemez öneminden hareketle çalışmada, kadınların siyasal katılımı, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde karar alma süreçlerine etki eden siyasal partilerdeki konumları üzerinden ele alınarak, bu ülkeler ile aday ülke Türkiye'nin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda çalışma kapsamında öncelikle siyasal katılım ve kadınların siyasal katılımı açıklanmakta; ardından Avrupa Birliği'nin bu konuya yaklaşımı, yasal düzenlemeleri ve üye ülkelerdeki durum incelenerek bu incelemede kadınların siyasal katılımı konusunda öne çıkan ülkeler detaylandırılmaktadır. Son olarak aday ülke statüsündeki Türkiye değerlendirilmektedir ve incelenen Birlik ülkelerindeki düzenlemeler de göz önünde bulundurularak yapılan karşılaştırma ile çalışma sonlandırılmaktadır. Çalışmanın amacı, kadınların seçilme hakkı bağlamında aktif siyasal katılımının Avrupa Birliği üye ülkelerinde ve aday ülke Türkiye'de nasıl bir durumda olduğunun ulusal düzeydeki majör siyasal partilerin üst yönetici konumundaki kadın temsili oranları ve ülkelerde işletilen cinsiyet eşitliği mekanizmaları üzerinden incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada Avrupa Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü'nden alınan istatistiki veriler ve Avrupa Birliği Parlamentosu'nun Cinsiyet Eşitliği Komitesi'nin ülke raporları analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Women's efforts to prove that they exist in the social, economic and social sphere, and their claims as a product of these efforts, date back to the French Revolution. Although the struggle that started on the basis of equality of all individuals and genders in the world and the women's movement has seen a significant distance today, the areas where women continue to be exposed to gender inequality are still quite high. The political field is the leading one; political parties are the most important platform in this field. In this study, considering the indispensable importance of political parties in the political sphere, the political participation of women is discussed in terms of their position in the political parties that affect the decision-making processes in the European Union member states. This is aimed to compare this countries with candidate country Turkey. In this context, firstly political participation and political participation of women are explained; Then, the European Union's approach to this issue, legal regulations and the situation in the member countries are examined and the countries that are prominent about the political participation of women are elaborated in this study. Finally, the status of candidate country Turkey is evaluated and regulations in the countries examined Union are also finalized work with comparisons in mind. The purpose of the study, women's active political participation in the context of the right to be elected is explored through gender equality mechanisms operated in European Union member states and candidate countries, the representation of women in top executive positions of the major political parties at the national level that how a situation in Turkey rates and countries. For this purpose the study of the European Institute for Gender Equality and the European Union statistical data received Parliament's Gender Equality Committee of the country reports are analyzed.