Avrupa Birliği müktesebatına uyum sürecinde Türkiye'de kadının siyasal hayata katılımı
Political participation of women in Turkey in the process of harmonization with the European Union acquis
- Tez No: 568902
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kadınların parlamentoda yer alıp temsil edilmesi demokrasinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Kadınlar siyasal haklarını Cumhuriyet'in ilk yıllarında kazanmıştır. İlk olarak seçme hakkı verilmiş, sonrasında da sırayla yerel yönetimlerde ve merkezi yönetimlerde seçilme hakkı verilmiştir. Başlangıçta TBMM'de yer alan kadın milletvekili oranı yüksek iken, günümüzde bu oranlar tatmin edici olmamaktadır. Seçme ve seçilme hakkının yanında siyasal hayata katılım biçimlerinin bir başka yolu da sivil toplum örgütlerine ve siyasi partilere üye olmaktır. Ne yazık ki kadınların bu alanlarda da etkinliği yetersiz düzeydedir. İşte bu düşük seviyedeki siyasal katılım Avrupa Birliği'ne üye olmak isteyen Türkiye'nin önünde bir engeldir. AB, bunu başta ilerleme raporları olmak üzere çeşitli belgelerle dile getirmiştir. Bu sorunun temelinde sosyolojik ve siyasi olmak üzere birtakım nedenler yatmaktadır. Başta yasal değişiklikler olmak üzere uygulamada kalıcılığı sağlayacak önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The participation of women in the assembly and the representation of the general public are an integral part of democracy. Women gained their political rights in the early years of the Republic. First, women gained the right to vote; then they gained the right to stand for election in local administrations and parliaments. Initially, the rate of women's deputies in the Turkish Grand National Assembly was high. However, these rates are not satisfactory today. Besides the right to vote and stand for election, another form of participation in political life is to become a member of non-governmental organizations and political parties. Unfortunately, the effectiveness of women in these areas is insufficient. This low political participation is an obstacle for Turkey, which wants to become a member of the European Union. The EU has expressed this with various documents, in particular, progress reports. The basis of this question lies in several reasons in terms of sociologically and politically. Measures should be taken to ensure permanence in practice, including legal amendments.