Eski Alman destanlarında Türk algısı
Perception of the Turkic people in the German epics
  1. Tez No: 589353
  2. Yazar: MEHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Büyük Hun İmparatorluğunun ikiye ayrılmasıyla birlikte Kuzey Hunlarının batıya göç etmesi kavimler göçünün kıvılcımı oldu. Hunların Karadeniz'in kuzeyinden geçerek Avrupa'ya gelmeleri, Avrupa'nın siyasi haritasının tamamen değişmesine sebep olmuştur. Avrupa'da Hunlar, özellikle de Attila döneminde siyasi olarak hâkim durumdadır. Cermenler, Hun hâkimiyetini en çok hisseden kavimlerin başında gelir ki bu durum destanlarında da görülmektedir. Başta sözlü olarak ortaya çıkan bu ürünlerin yazıya aktarılması belirli bir olgunluk dönemi geçirdikten sonra olmuştur. Bugün Alman kültürün temellerini oluşturan Cermen destanlarının merkezinde Attila ve Hunlar bulunmaktadır. Bizans ve Latin kronikleri ile kilise öğretilerinde bahsedilen zalim, gaddar Attila algısı Cermen destanlarında bulunmamaktadır. Tezimizde ele aldığımız; Hildebrand ve Nibelungen destanlarında zorda kalanlara sığınak olan, Attila'ya rastlarken, Waltharius destanında siyasi olarak güçlü fakat merhametli bir Attila görmemiz mümkündür. Genel olarak Cermen destanları Attila ve Hunların sosyal hayatları ile ilgili zengin bilgiler vermektedir. Netice itibariyle Hunlarla iç içe yaşan ve Hun sarayında çeşitli görevlerde bulunan Cermenler'in Attila algısı ile Hunlara belirli bir mesafeden bakan Bizanslı ve Batı Romalı müelliflerin Attila imajları birbirine benzememektedir.
Özet (Çeviri)
With the division of the Great Hun Empire into two, the migration of the North Huns to the West triggered the migration of the tribes. The arrival of Huns in Europe through the north of the Black Sea changed completely the political map of the continent. Huns, especially during the period of Attila, became the dominating force in Europe. German tribes were the people who felt Hun domination the most, as it is also seen in their epics. The transfer of these narrations, which appeared verbally, were written after a certain maturity period. At the center of the Germanic epics, which are the foundations of German culture, there are Attila and Huns. Even though, the Byzantine and Latin chronicles and church teachings mentions of the cruel and brutal Attila, however such a perception is not present in the Germanic epics. In our thesis; While we encounter Attila, sheltered among those who are troubled in the Hildebrand and Nibelungen epics, in the Waltharius epic, it can be seen a politically powerful but compassionate Attila. In general, the Germanic epics provide a wealth of information about the social lives of Attila and Huns. As a result, the Attila image of Byzantine and Western Roman writers looking at the Huns at a certain distance from the Germans, who live in various positions in Hun Palace and in various positions in Hun Palace, are not alike.