Keman eğitiminde kullanılan yay tekniklerinin öğretiminde Türk müziği motiflerinin etkisinin incelenmesi: Haydar Tatlıyay örneği
Examination of the effect of turkish music motifs on teaching of bow techniques used in violin education: Example of Haydar Tatliyay
  1. Tez No: 589352
  2. Yazar: ETA KOTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KAMİL İNANICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu araştırma, keman eğitiminde kullanılan yay tekniklerinin öğretiminde Türk müziği motiflerinin etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmada deneysel desenlerden“Tek grup ön test-son test desen”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Programı'nda öğrenim gören keman öğrencileri oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla 3 adet çalışma grubuna, 4 adet ise uzman akademisyenlere uygulanmak üzere toplam 7 adet form kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin kürdilihicazkâr etüt seslendirme öntest ve sontest sonuçları incelendiğinde, kürdilihicazkâr etüt içerisinde kullanılan detache staccato ve spiccato yay tekniğinde başarı elde edildiği, ancak, legato yay tekniğini seslendirme düzeyinde herhangi bir değişiklik olmadığı, ayrıca, çalışma grubundaki öğrencilerin öntest genel puanları toplamının 31, sontest genel puanlarının ise 64 olduğu, öğrencilerin kürdilihicazkâr saz semaisini seslendirme öntest ve sontest sonuçları incelendiğinde kürdilihicazkâr saz semaisi içerisinde kullanılan detache, legato, staccato ve spiccato yay tekniklerinin tümünde başarı elde edildiği, ayrıca, çalışma grubundaki öğrencilerin öntest genel puanları toplamının 12, sontest genel puanlarının ise 61 olduğu bulguları elde edilmiştir. Sonuç: Çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin kürdilihicazkâr etüt seslendirme öntest ve sontest sonuçları incelendiğinde, deney sürecinde uygulanan programının, çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin performanslarını arttırarak olumlu etki yaptığı, öğrencilerin kürdilihicazkâr saz semaisini seslendirme öntest ve sontest sonuçları incelendiğinde, deney sürecinde uygulanan programın, çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin yay tekniklerini seslendirme performanslarını arttırarak olumlu etki yaptığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out to analyse of the effects of Turkish music motives on teaching string techniques used in violin education. Method: In the study one-group pre-test post-test design from experimental designs was used. The sample of the study was violin students studying at Ataturk University Kazım Karabekir Education Faculty department of the fine art teaching program of Music teaching in the spring term of 2018-2019 academic year. In the study, seven forms (Three for the working group, four for expert academics) were used. Findings: When pre-test and post-test results of kürdilihicazkar vocalization etudes of the students constituting the working group were analysed, it was determined that there was a success in detache, stacco and spiccato string technique used in kürdilihicazkar etude but there were no differences on legato string technique vocalization level. However, the findings showed that the total general pre-test scores of the students in the working group were 31, and their total general post-test scores were 64. When pre-test post-test scores of vocalizations of kürdilihicazkar bağlama semai of students were analysed it was found that students were successful in all detache, legato, staccato and spiccato string techniques used in kürdilihicazkar bağlama semai. Moreover, the findings showed that the total general pre-test scores of the students in the working group were 12 and their total general post-test scores were 61. Result: When pre-test and post-test results of kürdilihicazkar vocalization etudes of the students constituting the working group were analysed, it was determined that the program that was applied during the experimentation made a positive effect by increasing the performance of students constituting the working group. When pre-test post-test scores of vocalizations of kürdilihicazkar bağlama semai of students were analysed it was found that the program that was applied during the experimentation made a positive effect by increasing vocalization of string techniques performances of students constituting the working group.