Mineral katkılı betonların buhar kürü ve sıcaklık değişimi altında dayanımlarının incelenmesi
Investigation of pressure steam cure and temperature effect on mineral additives concrete
- Tez No: 589358
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Beton, çimento esaslı kompozit bir yapı malzemesidir. Çimentonun hidratasyon süreci ve ürünleri doğrudan beton özelliklerini etkilemektedir. Bu amaçla, istenilen beton kalitesini gerçekleştirmek maksadıyla kür işlemleri uygulanmaktadır. Özellikle erken dayanım istenen beton için kür koşulları önemli bir etkendir. Genellikle beton malzemeye, laboratuvar şartlarında su tankı içerisinde bekletilerek dayanım kazandırılmaktadır. Bu çalışmada mineral katkı ikameli betonlara, farklı sıcaklık (110-145-165 0C) ve basınç (2-4-6 bar) değerlerinde basınçlı buhar kürü uygulanmıştır. Kür işlemlerinin ardından fiziksel ve mekanik deneyler gerçekleştirilmiştir. Mineral katkılı betonlarda basınçlı buhar kürü uygulaması sonucunda oluşan hidratasyon ürünleri taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, en iyi mekanik değerler 4 bar buhar basıncı 145 0C sıcaklık değeri altında kürlenen numunelerde tespit edilmiştir. Otoklav kür uygulamasıyla birlikte ultrases geçiş hızı verilerinde artış tespit edilmiştir. SEM analizleri sonucunda portlandit, xonotlit, tobermorit mineral yapıları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is a cement based composite building material. Cement's hydration process and products directly affect the concrete properties. For this purpose, curing operations are carried out in order to realize the desired concrete quality. Generally, concrete material is retained in water tank under laboratory conditions and it is given strength. In this study, pressurized steam curing was applied to concrete with mineral admixtures at different temperatures (110-145-165 0C) and pressure (2-4-6 bar) values. After curing, physical and mechanical tests were carried out. Moreover, hydratation products which are formed as a result of the application of pressurized steam curing in mineral added concrete were investigated. According to the results obtained, the best mechanical values were determined at the samples cured under 145 0C temperature and 4 bar vapor pressure, while the pressure steam cure caused a decrease in the strength of the mineral added concretes. An increase in ultrasound pass rate data was observed with autoclave curing. As a result of SEM analysis, the mineral structures of portlandite, xonotlit and tobermorite were observed.