Asenkron motorun alan yönlendirmeli kontrol tekniği ile hız kontrolünün gerçekleştirilmesi
Speed control of induction motor with field oriented control technique
  1. Tez No: 589357
  2. Yazar: OĞUZ EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Asenkron motorlar günümüzde endüstride önemli bir yer tutmaktadır. Bu sebeple asenkron motor kontrol teknikleri üzerine yapılan çalışmalar literatürde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada asenkron motor kontrolü amacıyla geliştirilen birçok kontrol tekniğinden birisi olan Alan Yönlendirmeli Kontrol tekniği kullanılarak bir asenkron motorun hız kontrolü simülasyon ortamında ve deneysel olarak gerçekleştirilmiş ve yapılan bu çalışmaların sonuçları sunulmuştur. Gerçekleştirilen simülasyon ve deneyler ile vektör kontrol tekniklerinden birisi olan PI tabanlı Dolaylı Alan Yönlendirmeli Kontrol tekniği ile asenkron motor hız kontrolü başarıyla gerçekleştirilmiştir. Simülasyon MATLAB Simulink ortamında gerçekleştirilmiş, Deney düzeneğinde ise motor kontrolü dSpace Autobox sistemi ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Induction motors have an important place in today's industry. Therefore, studies on induction motor control techniques are important in the literature. In this study, speed control of an induction motor is performed both in simulation environment and experimentally by using Field Oriented Control technique which is one of many control techniques developed for the induction motors and the results of these studies are presented. With the simulation and experiments performed, induction motor speed control was successfully realized with PI based Indirect Field Direction Control technique which is one of the vector control techniques. Simulations of the control system were carried out in MATLAB Simulink environment. In the experimental setup motor control was provided by dSpace Autobox.