5747 ve 6360 sayılı kanunlarla ilk kademe ve belde belediyelerinin birleştirilme ve bütünleştirilmesinin, kentsel yaşam kalitesi üzerine etkileri: İstanbul Sancaktepe örneği
The effects of the unification of the sub district municipalities with the laws no. 5747 and no. 6360 on urban quality of life: The case study of İstanbul Sancaktepe
  1. Tez No: 589383
  2. Yazar: TARIK YUSUF UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde belediye kavramı ile 06 Mart 2008 tarih ve 5747 sayılı kanun ve daha sonra 12 Kasım 2012 tarih ve 6360 sayılı kanunlar üzerinde durulmuş, yaşam kalitesi ve kentsel yaşam kalitesi kavramları ve bileşenleri anlatılmış, bu kanunlar bağlamında ülke genelinde küçük ölçekli yerel yönetim birimlerinin birleştirilerek ve bütünleştirilerek daha büyük ölçeğe kavuşturulmasının kentsel yaşam kalitesini nasıl etkilediğini saptayabilmek amacıyla farklı zamanlarda yapılan hizmet ve algı anketi çalışmaları analiz edilmiş ve nihayet zikredilen düzenlemelerin bahse konu alanlarda kent yönetiminin hizmet etkinliğini, bölgede yaşayanların kentsel yaşam kalitesini ve buna yönelik algılarını ne yönde etkilediği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Taking into account all of these, in the first part of this study, the concept of municipality and the Law No. 5747 dated 06 March 2008 and then the Law no. 6360 dated 12 November 2012 were discussed. Concepts and components of quality of life and urban quality of life were explained. In the context of these laws, services and perception surveys conducted at different times were analysed in order to determine how the large scale localization and integration of small scale local government units throughout the country affected urban quality of life. Finally, it has been tried to determine the effects of the mentioned regulations on the service efficiency of urban administration and the quality of urban life and the perceptions of the people living in the region.