Türkiye'de yeni büyükşehir belediye sistemi
New metropoli̇tan muni̇ci̇pali̇ty system i̇n Turkey
- Tez No: 391284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBAY ARIKBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hızlı kentleşme eğilimi ile kentsel alanlarda ortaya çıkan nüfus yığılmaları, hizmet taleplerinin karşılanmasında meydana gelen gecikmeler ve yetersizlikler, metropol kentsel alanlara yönelik yeni arayışlara sebebiyet vermiştir. Bu arayışlar 1982 Anayasası'nın oluşturduğu temelde 3030 sayılı Kanunla, 1984 yılında somutlaşmıştır. Küreselleşme ve beraberinde kamu yönetiminde meydana gelen dönüşüm, büyükşehir belediyelerinin mevcut yönetim anlayışında da bir takım değişiklikleri gerektirmiştir. Metropoliten yönetim sisteminin temel düzenleyici kurallarını belirleyen 3030 sayılı Kanun ile başlatılan, 5216 sayılı Kanun ile geliştirilen büyükşehir belediye sistemi, 2012 tarihli 6360 sayılı Kanun ile yeni bir döneme girmiştir. Türkiye'de büyükşehir belediye deneyimini, yasal mevzuat temeli ve mevzuatta yapılan değişiklikler üzerinden yansıtan bu çalışmada, metropoliten kentsel alan yönetimine ilişkin 3030, 5216, 5747 sayılı Kanunlara ve temel niteliklerine yer verilmektedir. Büyükşehir belediye sisteminde değişiklik yapan 6360 sayılı Kanun ile gelen il ölçeğinde büyükşehir yönetim sistemi çalışmanın temel inceleme alanını oluşturmaktadır. Yeni büyükşehir belediye sistemine geçiş nedenleri, Kanunla gelen değişiklikler, sistemin son hali, sisteme yöneltilen olumlu ve olumsuz değerlendirmeler ışığında çalışma şekillendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Accumulation of population in urban area due to rapid urbanization tendency, delays and insufficiencies in meeting service demands led to new searches for metropolitan urban areas. These searches became concrete through the law numbered 3030 on the basis of 1982 Constitution in 1984. Globalization and correspondingly transformation of public management required particular changes in current management understanding of metropolitan municipalities. Metropolitan municipality system, which is initiated through the law numbered 3030 determining main regulative rules of metropolitan management system and is developed through the law numbered 5216, entered a new period. In this study, which indicates metropolitan municipality experience in Turkey on the basis of legal legislation and changes in legislation; law numbered 3030, 5216, 5747 and their main qualifications are discussed. Province scaled metropolitan management system through law numbered 6360, which is last regulation of metropolitan municipality system, forms main analysis. This study will be shaped through reasons of passing on a new metropolitan municipality management system, changes due to law, current status of the system, and in the light of positive and negative evaluations regarding system.