L'application des methodes de prise de decision multi criteres flous au probleme de selection de la location de banque
- Tez No: 589386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT LEVENT DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bankalar, bir ülkenin ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak ve bu amaçla hizmet vermek için var olan finansal kuruluşlardır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak Internet Bankacılığı öne çıksa da, şubeler bankaların müşterilerine direkt olarak ulaşmak için kullandığı en önemli hizmet aracıdır. Bu çalışmada, bir bankanın Trakya yöresinde bulunan dört aday şehir arasından en doğru tercih yapabilmesine yönelik bir karar destek modeli önerilmektedir.Bu modelde, çok kriterli karar verme yöntemlerinden, değerlendirme süreçlerinin bulanıklığından ve modelin hiyerarşik yapısından dolayı bulanık hiyerarşik TOPSIS ve bulanık hiyerarşik COPRAS ile ARAS yöntemleri kullanılmıştır. Her üç metodla yapılan değerlendirmelere göre Tekirdağ en iyi aday şehir olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Banks are financial institutions which proposes financial services in a country. This study's goal is to provide a decision support model in order to help a bank selecting the most appropriate city for opening among four alternatives in Turkey. In the proposed decision support model, because of fuzziness of the evaluation process and the structure of the problem , the fuzzy hierarchical TOPSIS, the fuzzy hierarchical COPRAS and ARAS methods. At the end of the study, according to the evaluatins under the considered criteria, Tekirdağ is found out the best candidate city in the examined methods.