Metal-dielektrik ince film optik filtrelerin başarımlarının incelenmesi
Investigation of performance of metal-dielectric thin film optical filters
- Tez No: 589387
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SEÇKİN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada özel dizilimlere sahip çok katmanlı ince film optik filtre modellerinin yansıma davranışları incelenmiş, malzeme türü, malzeme kalınlığı, katman sayısı, elektromanyetik dalganın geliş açısı, seriyi bozan malzeme kullanımı, sıcaklık değişimi ve farklı metallerin bu davranış üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Yansıma sonuçlarını incelemek için Transfer Matrisi Metodu kullanılmış ve MATLAB programı ile bu metodun gerçeklenmesi sağlanmıştır. Çok katmanlı yapılar ilk kez Gray Kod dizileri ve Binom Serileri ile modellenerek yansıma bantları sayısı ve toplam bant genişliği değerleri incelenmiştir. İki boyutlu silindirik çok katmanlı yapılar da, silindirik dalga denklemlerine bağlı olan Transfer Matrisi Metodu kullanılarak incelenmiştir. Düzlemsel yapılardan farklı olarak silindirik çok katmanlı yapılarda başlangıç yarıçapının ve Transfer Matrisi Metodu çözümlerinde denklemler içerisinde bulunan Bessel ve Weber fonksiyonlarından dolayı azimut mod sayısının etkisi de ayrıca incelenmiştir. Yansıma grafikleri elde edilen tüm optik filtre yapılarının sonuçları yorumlanarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflection behavior of multilayer thin film optical filter models with special sequences are investigated and effects of material type, material thickness, number of layers, angle of incidence of electromagnetic wave, usage of defect layer, temperature change and different metals on this behavior were evaluated. Transfer Matrix Method is used to examine the reflection results and this method is implemented with MATLAB program. For the first time, multilayer structures are modeled with Gray code sequences and Binomial Series, and the number of reflection bands and total bandwidth values are examined. Two dimensional cylindrical multilayer structures are also examined by using Transfer Matrix Method which is connected to cylindrical wave equation. Unlike planar structures, the effect of the initial radius and number of azimuth modes due to the Bessel and Weber functions found in the equations in the Transfer Matrix Method solutions is also investigated. The results of the filter structures obtained from reflection graphs are interpreted and the study is concluded.