Adi konkordatoda kesin mühlet ve hukuki sonuçları
Peremptory respite within ordinary concordat and its legal consequences
- Tez No: 589405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS TAŞPOLAT TUĞSAVUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
7101 ve 7155 sayılı Kanun'lar ile değişik 2004 sayılı İcra ve İflâs Kanunu'nun 285 ve devamı maddelerinde düzenlenen konkordato kurumu, mali durumu bozulmuş olan gerçek veya tüzel kişilerin içinde bulundukları durumdan kurtulmalarını sağlayan, borçlu ve alacaklıların borçların tasfiyesine ilişkin olarak anlaşmaları ve bu anlaşmanın mahkemece tasdik edilmesi ile hüküm ifade eden bir yeniden yapılandırma prosedürüdür. 7101 sayılı Kanun değişikliği öncesinde kuruma başvuru akabinde sürecin işlemesi hususunda oldukça önem arz eden konkordato mühleti ise, kanun değişikliği ile birlikte korumanın hemen cari olabilmesi açısından şekli şartların varlığı ile birlikte verilen geçici mühlet ve prosedürün başarıya ulaşmasının mümkün görülmesi ile birlikte verilen kesin mühlet olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Konkordatonun mahkemece tasdiki hususunda borçlu ile alacaklılarının kanunda yer alan şartlar dahilinde anlaşmalarının gerektiği ve bu anlaşmanın da kesin mühlet içerisinde gerçekleştiği dikkate alındığında, kesin mühletin prosedür açısından oldukça önem arz eden bir süreç olduğundan bahsetmek pek tabidir. Kanunda da borçluya kesin mühlet verilmesine birçok hukuki sonuç bağlanmış olup, bu sonuçlar da 7101 ve 7155 sayılı Kanun değişiklikleri ile birlikte çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concordat institution which enables the natural or legal persons whose financial status is deteriorated to fix their status, is regulated in articles 285 and following of the Execution and Bankruptcy Law no. 2004 which is amended by Laws no. 7101 and 7155, is a restructuring procedure that takes effect with agreement between the debtor and its creditors regarding the liquidation of debts and the approval of this agreement by the court. Concordat respite which is very important for the process following the application to the institution prior to the Law Amendment No. 7101, is divided into two with the amendment of the law: Temporary respite which is granted with the existence of formal requirements in order to ensure that the protection becomes immediately current; and peremptory respite which is granted in case the success of the procedure to be seen possible. It is clear that the peremptory respite is a crucial process for the procedure taking into consideration that the debtor and its creditors must agree to the terms of the law in order to get approval from the court, and that this agreement is concluded within the peremptory respite. The law also has many legal consequences attached to the peremptory respite for the debtor, and these consequences constitute the subject of our work, as Law Amendments No. 7101 and 7155 do.