İflas dışı adi konkordatoda müstakbel alacaklar
Future receivables in the ordinary concordat
  1. Tez No: 893933
  2. Yazar: ÖZGÜR KIYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Müstakbel alacaklar, henüz doğmamış ancak gelecekte doğma ihtimali bulunan alacaklardır. Erteleyici şarta bağlı alacakların müstakbel alacak niteliğinde olup olmadığı tartışmalıdır. İcra ve İflas Kanunu (İİK) m.294/6,“konkordato mühletinin verilmesinden önce, müstakbel bir alacağın devri sözleşmesi yapılmış ve devredilen alacak konkordato mühletinin verilmesinden sonra doğmuş ise”bu devrin hükümsüz olduğunu düzenlemiştir. Müstakbel alacak rehni ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır. İİK m.308/c/2'ye göre kural olarak“konkordato talebinden önce”doğmuş alacaklar konkordatoya tabidir. Erteleyici şarta bağlı alacaklar, şartın gerçekleşmesiyle doğacaktır. İİK m.302/6'ya göre mahkemenin erteleyici şarta bağlı alacakların alacaklılar toplantısında“hesaba katılıp katılmamasına ve ne oranda katılacağına”karar verecek olması, erteleyici şarta bağlı alacakların da konkordatoya tabi olduğunu göstermektedir. Konkordato borçlusunun müstakbel alacakları İİK m.294/6 bakımından, alacaklıların müstakbel alacakları ise İİK m.308/c/2'ye göre konkordatoya tabi olup olmayacakları ve konkordatoya tabi olacaklarsa İİK m.302/6'ya göre hesaba katılıp katılmayacakları bakımından doktrindeki görüşler ve mahkeme kararları ışığında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Future receivables are receivables that have not yet arisen but may arise in the future. It is debatable whether conditional receivables can be defined as future receivables or not. According to Article 294/6 of Code of Enforcement and Bankruptcy (CEB) if a contract for the transfer of a future receivable was made before the decision of concordat respite and the transferred receivable was arisen after the decision of concordat respite, this transfer is invalid. There is no regulation about pledging future receivables. According to Article 308/c/2 of CEB, as a rule, receivables arose before the concordat request are subject to concordat. Conditional receivables will arise upon the fulfillment of the condition. According to Article 302/6 of the CEB, the court will decide whether or not and to what extent conditional receivables will be taken into account in the meeting of creditors, which shows that the conditional receivables are also subject to concordat. In the light of the opinions in the doctrine and court decisions, the future receivables of the concordat debtor will be examined in terms of CEB Article 294/6, and the future receivables of the creditors will be examined in terms of whether they will be subject to concordat according to CEB Article 308/c/2, and if they are subject to concordat, whether they will be taken into account in accordance with CEB Article 302/6.