Konkordatonun borçlu bakımından sonuçları
Consequences of concordat for the debtor
  1. Tez No: 946830
  2. Yazar: RABİA HİLAL GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamızda 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nun on ikinci babında yer alan konkordato konusu, iflas dışı adi konkordatoda mühletin borçlu bakımından sonuçlarını ele almak amacıyla 7101 sayılı Kanun değişikliği çerçevesinde incelenmiştir. Çalışma iki ana bölümden ibarettir. İlk bölümde, çalışmamızın temellendirilebilmesi için konkordato kavramı, süreci ve konkordatonun sonuçlarını idrak edebilmeye yardımcı olması için konkordatoya tabi alacaklara değinilmiştir. İkinci bölümde ise konkordatonun kanunda hükme bağlanan sonuçlarına yer verilmiştir. Yapılan çalışma göstermektedir ki konkordatonun amacı; borçlunun mali olarak iyileşmesini sağlamak ve faaliyetlerinin devamını sağlamak suretiyle borçlunun iflasını önlemek olduğu kadar alacaklıların da olası bir iflasta alacağından daha fazla iyi bir imkânla alacağına kavuşmasını sağlamaktır. Konkordatonun meydana getirdiği sonuçlar da bu amaçlar doğrultusunda gerek kanunda yer verilen düzenlemeler ışığında gerekse mahkemelerin kararları neticesinde şekillenmektedir. Bu sonuçlar ile hem borçlu hem de alacaklı bazı tehlikelerden korunduğundan borçlu ile alacaklı arasındaki menfaat dengenin sağlanması önem arz etmektedir. Özetle konkordatonun sonuçları genel itibariyle bu hedef ve ilkeler çerçevesinde şekillenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of concordat, which is included in the twelfth chapter of the Enforcement and Bankruptcy Law No. 2004, is examined within the framework of the amendment of Law No. 7101 in order to address the consequences of the respite for the debtor in non-bankruptcy ordinary concordat. The study consists of two chapters. In the first chapter, in order to ground our study, the concept of concordat, the process and the receivables subject to concordat are mentioned in order to help comprehend the results of concordat. In the second chapter, the results of the concordat regulated by the law are included. In conclusion, this study showed that the purpose of concordat is to prevent the bankruptcy of the debtor by ensuring the financial recovery of the debtor and the continuation of its activities, as well as to ensure that the creditors receive their receivables with a better opportunity than they would receive in a possible bankruptcy. The consequences of concordat are shaped in line with these objectives, both in the light of the regulations in the law and as a result of the decisions of the courts. Due to the fact that both the debtor and the creditor are protected from some dangers with these results, it is essential to ensure the balance of interests between the debtor and the creditor. In summary, the results of concordat are generally shaped within the framework of these objectives and principles.