Küresel ısınmanın yangın sigortalarında seylap riskine olan etkisinin Türkiye'de coğrafi bölgelere etkisi
Küresel ısınmanın yangın sigortalarinda seylap riskine olan etkisinin Türkiye'de coğrafi bölgelere etkisi
  1. Tez No: 589421
  2. Yazar: CEMİL CÖRÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ARIKAN TEZERGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Küresel ısınmanın ve iklimin farklılığı dünyayı tehdit altında bırakan başlıca çevre sorunlarından olup bu çalışmada küresel iklim ve bu iklimdeki değişmelere değinilmiştir. Çeşitli sebeplerle meydana gelen iklim değişikliğinin özellikle sigorta ekseninde ülkemize olası etkileri araştırılmıştır. İklim değişikliğinin görüntülenmesi ve belirlenmesinde iklimin küresel ve karmaşık yapısı sebebiyle uluslararası disiplin ve işbirliği çalışmaları kaçınılmazdır. Katastrofik hava olaylarının toplum ve doğa üzerine büyük etkileri vardır. Bu sebeple yağış ve sıcaklığın geçmiş verileri kullanılarak Türkiye'nin gelecekte olası durumu tahmin edilmeye çalışılmıştır. Sonuçlar tüm Türkiye'de buz ve don gün sayılarının azaldığını gösterirken, tropik gece ve yaz günleri sayılarının arttığını göstermektedir. Serin geceler ve günler sayısında zamla görülürken, sıcak gece ve gün sayısı tüm Türkiye'de artmaktadır. Günlük sıcaklık aralığı karasal iç bölgelerde artarken sahil kesimlerinde azalmaktadır. Günlük yağış veri yoğunluğu ise birçok istasyonda artmaktadır. Hatta İç Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesinde yıllık toplam yağışı azalan istasyonlarda bile yoğunluk verisi artmaktadır. Yağışın şiddetli gün sayısı özellikle Akdeniz Bölgesi ve Karadeniz Bölgesinde artmakta olup bu durum sel olaylarına sebep olmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında ve Marmara Bölgesinin doğusu hariç olmak üzere maksimum 1 ve 5 günlük yağış miktarları artmaktadır. Genel olarak ülke boyunca sıcaklıkları etkileyen bir ısınma göstergesi mevcut olmasına karşın yağışlardaki değişmede çok karışık durumlar söz konusu olduğu görülmektedir. Öyle ki ortalamada yıllık toplam yağış miktarının azaldığı görülse bile günlük olarak maksimum yağış miktarında artış söz konusudur. Ayrıca sigorta tazminat verileri kullanılarak örnek veri seti seçilip gelecekte Türkiye'nin bölgesel olarak olası tazminat verileri oluşturulmuştur. Bu analiz ile sıcaklık ve yağış durumlarının sigorta tazminat verilerini nasıl değiştirdiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Global warning and climate change are on the top of the environmental problems threatening world. This study is about the global climate and climatic changes. The effect of the climatic changes, which occur due various reasons, upon the world and Turkey was investigated. Given the complexity and global nature of the climate system, cooperative activities within international and interdisciplinary programs are indispensable for monitoring and predicting climate change. Extreme climate events usually have strong impacts on society and a small change in the mean condition can cause a large change in the likelihood of an extrem. So, this thesis has been try to be estimated that using the old spesifications of rain and tempretuare of Turkey, for the future forecast. The result show that numbers of summer days and tropical nights have been increasing all over Turkey while ice days and frost days decreasing. Warm days and warm nights have been increasing all over Turkey while cool days and cool nights have been decreasing. Warm spells have increasing while cold spells have decreased. Diurnal temperature range has increased in most inland stations while it has decreased along costal areas. Trends in simple daily intensity index have been increasing in most of the stations even mean annual total precipitation declined in the Aegean and inland Anatolia. The number of heavy precipitations days have been incereasing especially in the Black Sea and Mediterranean regions and usually cause extreme flood events. The maximum one day and 5 days precipitations have also increased except eastern Marmara and south Anatolia region. In general there are large coherent patterns of warning across in the country affecting both maximum and minimum temperatures but there is a much more mixed pattern of change in precipitation. In addition, a sample data set was selected using insurance compensation data and possible compensation data was created in Turkey regionally in the future. This analysis examined how temperature and precipitation states change insurance compensation data.