Mali devalüasyon: Euro bölgesi üzerine ampirik bir analiz
Fiscal devaluation: An empirical analysis on the Eurozone
- Tez No: 589422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞİM AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tarihsel ve teorik temelleri Keynes'e kadar uzanan ancak günümüzdeki anlam ve işlevi Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yapısal özellikleri ve ekonomik zorluklarından doğan mali devalüasyon, işveren sosyal güvenlik primlerindeki indirimin eşanlı olarak katma değer vergisi (KDV) oranındaki bir artışla telafi edildiği geleneksel olmayan bir maliye politikası uygulamasıdır. Bu politika esasen Euro Bölgesi ülkelerinin yaşadığı ekonomik sıkıntılardan ziyade para politikası yetkilerini Avrupa Merkez Bankasına devretmeleri ve dolayısıyla nominal devalüasyona başvuramama kısıtının bir sonucudur. Bu kısıt neticesinde nominal devalüasyonla sağlanılan dış ticaret dengesini iyileştirmeye yönelik hedef, mali devalüasyonun önerdiği vergi takası ile gerçekleştirilmek istenmektedir. Şöyle ki, teorik olarak işveren sosyal güvenlik primlerindeki azalış, ihraç mallarının birim maliyetlerini azaltarak rekabet avantajı sağlamakta, KDV'deki artışın ise ithal mallarının göreli fiyatlarını arttırması neticesinde ithalatı caydırmaktadır. Böylelikle dış ticaret dengesinde nominal devalüasyona benzer etkiler yakalanmaktadır. Ayrıca teorik ve ampirik yazında mali devalüasyonun yalnızca dış ticaret dengesini iyileştirmekle kalmayıp bütçe dengesini bozmadan mali konsolidasyon çabalarını desteklemekle beraber istihdam ve büyümede artış sağlandığına dair argümanlar söz konusudur. Bu çalışmada Euro bölgesi ülkeleri için 1995-2018 yıllarını kapsayan dönemde dinamik panel veri analizi ile mali devalüasyonun kısa ve uzun dönemde net ihracat seviyesine olan etkisi sınanmaktadır. Analiz sonuçlarına göre mali devalüasyon, kuramsal beklentiyle uyumlu olarak kısa ve uzun dönemde net ihracat olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The fiscal devaluation, historical and theoretical foundations date back to Keynes but present meaning and function arose from the structural characteristics and economic challenges of the European Union (EU) countries, is a unconventional fiscal policy application in which the reduction in employer social security contributions is simultaneously by an increase in value-added tax (VAT) rate. This policy is in fact the result of the restriction that Eurozone countries transfer their monetary policy powers to the European Central Bank rather than the economic troubles they are experiencing, and therefore cannot resort to nominal devaluation. As a result of this constraint, the objective of improving the foreign trade balance achieved by nominal devaluation is to be replicated by the tax swap proposed fiscal devaluation. Thus, theoretically, the decrease in employer social security contributions gives export goods a competitive advantage by reducing unit costs, while the increase in VAT discourages imports as a result of increasing the relative prices of imported goods. Thereby achieving similar effects to nominal devaluation the foreign trade balance. In addition, there are arguments in the theoretical and empirical literature that the fiscal devaluation not only improves the foreign trade balance but also supports fiscal consolidation efforts without disturbing the budget balance and increases employment and growth. In this study, it is tested how the fiscal devaluation affects the net export level in the short and long run with the dynamic panel data analysis in the period covering the years 1995-2018 for the Eurozone countries. According to results, fiscal devaluation in line with the theoretical expectation positively affects the net exports in the short and long term.