İbni Sina ve Gazali'de iman
Faith in İbni Sina and Gazali
- Tez No: 589456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İman konusu İslami literatürde uzun dönemden beri tartışıla gelen bir konudur. Görüşleri hem kendi döneminde hem de sonraki dönemlerde oldukça etkili olan Gazali ve İbni Sina'nın iman hakkında düşünceleri kendilerinden sonraki İslam düşüncesini temelden etkilemiştir. Bu çalışma ele aldıkları konular ve yazdıkları eserler dikkate alındığında hiç şüphesiz çok ünlü düşünürler Gazali ve İbni Sina'nın iman konusuna yaklaşımlarını konu edinmektedir. Bu kapsamda hazırlanan çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde iman problemine genel bir bakış başlığı altında bilgi, inanç ve iman ile İslam dininde iman kavramları ilgili literatürdan faydalanılarak açıklanmaktadır.Çalışmanın ikinci bölümünde İbni Sina'nın iman meselesine yaklaşımı, üçüncü bölümde ise Gazali'nin iman meselesini yaklaşımı iman, Allah , melek, nübüvvet, vahiy, kaza ve kader, kötülük problemi, ahiret, mucizenin imkanı problemi ile ibadet alt başlıklarında ayrı ayrı incelenmektedir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümü ise İbni Sina ve İmam Gazali'nin iman meselesine yaklaşımlarının karşılaştırılmasının yapıldığı bölümdür. Bu bölümde İbni Sina ve Gazali'nin iman meselelerine bakışlarındaki farklılıklar ve benzerlikler ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue of faith is a topic that has been discussed in the Islamic literature for a long time. Al-Ghazali and Ibn Sina, whose views were highly influential both in his own time and in later periods, also influenced his thoughts about faith fundamentally after his Islamic thought. This study, undoubtedly, is based on the approaches of the famous thinkers of Ghazali and Ibn Sina to the issue of faith, considering the issues and works he wrote. This study consists of four chapters. In the first part of the study, under the title of an overview of the problem of faith, the concepts of knowledge, faith and faith and faith in Islam are explained by making use of relevant literature. , revelation, accident and fate, the problem of evil, the Hereafter, the problem of the possibility of miracle and worship are examined separately in the subtitles. The fourth and last part of the study is the comparison of the approaches of Ibn Sina and Imam Ghazali to the question of faith. In this section, the differences and similarities between the views of Ibn Sina and Ghazali on the issues of faith are revealed.