Lidere güvenin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Eğitim sektörü çalışanlarına yönelik ampirik bir çalışma
Lidere güvenin örgütsel bağlilik üzerindeki etkisi: Eğitim sektörü çalişanlarina yönelik ampirik bir çalişma
  1. Tez No: 589455
  2. Yazar: GÜLNUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Örgütsel bağlılık, örgüt içerisinde olumlu bir etkiye sebep olmakta, bireyin ve örgütün performansını arttırmaktadır. Kişinin davranışları örgütün yapısal durumuna göre birçok faktörden etkilenmektedir. Lidere duyulan güven olgusu da örgütsel bağlılık üzerinde önemli derecede etki eden faktörlerdendir. Bu çalışma eğitim ortamlarında lidere duyulan güvenin örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini incelemek üzere yapılmıştır. Tez araştırması kamu ve özel sektörde görev yapan eğitimciler üzerinde yapılmıştır. Araştırma verileri eğitim kurumlarında yönetici ve öğretmen olarak görev yapan 244 kişiye anket uygulanarak elde edilmiştir. Anket uygulaması çeşitli illerdeki bazı özel ve kamu kurumu eğitimcilerine internet yoluyla ulaşılarak gerçekleştirilmiştir. Lidere duyulan güven, analiz sonuçlarıyla da desteklendiği gibi, duygusal ve normatif bağlılıkla pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Devamlılık bağlılığında ise negatif yönde bir ilişki ortaya çıkmıştır. Bu durum hipotezlerimizden birinin desteklenmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of organizational commitment creates a positive effect within the organization, leading to effects that will maximize the performance of the individual and the organization. In an organizational sense, the behavior of a person is influenced by many different factors. At the beginning of these factors, the concept of trust comes to the leader and this concept of trust has an important role in the norm of organizational commitment. This study was conducted in order to reveal the trustful organizational commitment of the employees. According to the results of the study; It has been found that the concept of trust in leadership influences organizational commitment positively. The study population is consist of teachers and executives who work for private and government schools. Survey technique has been used as data collection tool. Survey applied online over internet for 244 teachers and executives sellected by basic random sampling method. After analyzing the collected data, trust in leadership is supported by the analysis results and positively correlated with affective and normative commitment. On the other hand, there was a negative relationship in continuity commitment. This shows that one of our hypotheses is not supported.