Türkiye lojistik sektörü performansının AB üyesi ülkeler ile karşılaştırılması
Turkey logistics sector performance with EU member countries of comparison
  1. Tez No: 589461
  2. Yazar: ÜMİT GEZİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Küreselleşen dünya ile birlikte entegrasyon hareketleri ileri ölçüde hız kazanmıştır. Dünya ülkeleri, bütünleşmeler gerçekleştirerek kendilerine rekabet konusunda avantaj elde etmek, sosyal ve siyasi olarak daha güçlü olmayı hedeflemektedirler. Son yüzyılda oluşturulan entegrasyonlar içerisinde en önemlisi olarak, Avrupa Birliği gösterilmektedir. Türkiye ve AB arasında ilişkilerin temeli 1957 yılından itibaren başlamaktadır. Türkiye'nin AB'ye 14 Nisan 1987 tarihinde yapmış olduğu tam üyelik başvurusu sonuçlandırılamamış ve 1 Ocak 1996 tarihinde yürürlüğe giren Gümrük Birliği kapsamında ilişkiler devam etmektedir. Bu çalışmada, gümrük birliği öncesi ve sonrası Türkiye'nin dış ticaret rakamları incelenerek AB üyesi ülkeler ile karşılaştırılarak değerlendirmeler yapılmıştır. Aynı zamanda gümrük birliği sonrası Türkiye lojistik sektörü performansı veriler ışığında incelenerek, AB'ye aday olan, Türkiye ile aynı statüye sahip 4 ülke ve Avrupa Birliği'ne üye 28 ülke ile karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırma sonucunda; Dünya Bankası'nın 2007 yılında ilk kez yayınladığı lojistik performans endeksine bakıldığı zaman Türkiye genel sıralamada 30. sırada yer almaktadır. 2010 yılında ikinci kez açıklanan endeks sonucunda 39. sıraya gerileyen Türkiye, devam eden yıllarda lojistik performansı belirleyici 6 kriter için gelişme göstermiş ve 2012 yılında 12 basamak atlayarak 27. sıraya yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
With globalizing world integration movements have gained momentum. The countries of the world are aiming to gain advantages in terms of competition by integrating them and to be more socially and politically strong. Among the integrations established in the last century, the most important one is the European Union. The basis of relations between Turkey and the EU have been based on the 1957. Turkey's application for full membership to the EU on 14 April 1987 has not been finalised and relations continue under the customs union, which came into force on 1 January 1996. In this study, Turkey's foreign trade figures before and after the customs union were examined and compared with the EU member states. At the same time, the performance of the logistics sector in Turkey after the customs union was examined in the light of the data and compared with the 4 countries that are candidates to the EU, with the same status as Turkey and the 28 countries that are members of the European Union. As a result of the comparison; Looking at the logistics performance index published for the first time in 2007 the World Bank ranked 30th in the overall standings is located in Turkey. Index released as a result of declining order a second time in 2010, 39 in Turkey, ongoing for years has improved logistics performance criteria and decisive 6 jumping 12 places in 2012 has risen to 27 as well.