Fakir Baykurt'un romanlarında yer alan kişiler
Persons in Fakir Baykurt's novels
- Tez No: 589495
- Danışmanlar: PROF. DR. H.YASEMİN MUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Romanın Türkçe serüvenine Tanzimat ile başladığı kabul edilir. Servet-i Fünûn döneminde büyük bir gelişme gösteren Türk romanı, 1950'li-1960'lı yıllara gelindiğinde aksaklıklarını geride bırakmış ve artık yetkin örnekleri verilebilen bir türdü. Cumhuriyet dönemi edebiyatçıları arasında yer alan Fakir Baykurt da işte bu dönemin yazarıydı. Dönem vurgusu önemli. Zira o yıllar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de politik saflaşmanın keskinleştiği yıllardı. Bu politik saflaşma ve keskinleşmenin izi Baykurt'un hemen tüm romanlarında görülebilir. Baykurt bir öğretmen. Köy enstitülü. Gazi Eğitim Enstitüsü mezunu. Bu yönüyle genç cumhuriyetin tam da tasarladığı bir aydın aslında. Ancak Demokrat Parti tarafından görevden alınması ile bir sınıra çarpıyor. Devlet ya da iktidar denilebilir buna, çarptığı bu sınırı ya da yüzeyi romanlarında anlatıyor. Meslek hayatı bu yönde giriştiği örgütlenme çabası ile geçiyor. Devlet aygıtı ile girdiği bu ikili ilişki, belki bir bakıma açmaz kabul edilebilir, önemli romanlarında karşımıza çıkıyor. Bu çalışmada; Baykurt'un inşa ettiği gerçekçiliğe, romansal hakikate, adalete kişiler üzerinden bir bakış yöneltildi. Tırpan, Kaplumbağalar, Keklik, Yayla, Yılanların Öcü romanları bu çalışmanın kapsamına alındı. Sonuç olarak; arkasında taşıdığı tüm tarihsel, politik, sosyolojik yükle beraber önemli bir külliyat oluşturan Baykurt'un romancılığına farklı bir kapıdan giriş yapıldı. Tek tek roman kişileri üzerinden onun ne anlattığı anlaşılmaya çalışıldı. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Roman, Kişiler, Fizyoloji, Psikoloji
Özet (Çeviri)
It is accepted that the novel started its Turkish adventure with Tanzimat. Servet-i Fünûn period, which showed great development in the Turkish novel, in the 1950s-1960s, the deficiencies left behind and now a kind of competent examples can be given. Fakir Baykurt, who was among the Republican literary writers, was the author of this period. Period emphasis is important. Because, as it was in Turkey that year all over the world were the years when sharpening the political alignment of forces. The traces of this political refinement and sharpening can be seen in almost all of Baykurt's novels. Owl is a teacher. Village institute. Graduated from Gazi Institute of Education. In this sense, the young republic is actually designed by an intellectual. However, it strikes a limit with the dismissal by the Democratic Party. It can be called the state or the power, it describes the boundary or surface it strikes in his novels. His professional life is spent in an effort to organize in this direction. This dual relationship with the state apparatus, perhaps in a way can be considered as open, important novels emerges. In this study; Baykurt's realism, the romance truth, justice was given a glance through people. The novels Tirpan, Turtles, Keklik, Yayla and Snakes are included in this study. As a result; Baykurt's novel, which constitutes an important corpus with all the historical, political and sociological burden it carries behind it, is entered through a different door. It was tried to understand what he told through individual novels. KEY WORDS: Novel, Persons, Physiology, Psychology