Eş akılı ışıma örüntüsüne sahip yansıtıcı dizi anten tasarımı ve modellenmesi
Design and modelling of isoflux reflectarray antenna
- Tez No: 589494
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uydu haberleşmesinde, ufuk çizgisine göre düşük yükselme açılarında hat bütçesinin sağlanabilmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanıma sahip olanı, eş akılı ışıma örüntüsüne sahip antenlerin kullanılmasıdır. Bu antenler sayesinde herhangi bir anten yönlendirme mekanizması veya faz dizili antenlere ihtiyaç kalmadan yer istasyonuyla haberleşmek mümkün olmaktadır. Yansıtıcı dizi antenler, parabolik yansıtıcılar ile dizi anten tekniklerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Bu sayede herhangi bir güç bölücü ya da faz kaydırıcı devresine ihtiyaç duymadan ana hüzme yönlendirmesi yapılabilmektedir. Ayrıca parabolik yansıtıcılara göre daha az hacim ve kütleye sahiptirler. Bu tez çalışması, farklı maksimum yükselme açılarında, eş akılı ışıma örüntüsüne sahip yansıtıcı dizi anten sisteminin parçacık sürü optimizasyonu algoritması kullanarak tasarımını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In satellite communication, there are various methods for providing link budget at low elevation angles relative to the horizon line. The most widely used of them is the use of antennas with isoflux radiation pattern. In this way, it is possible to communicate with the ground station without the need for any antenna pointing electromechanical system or phased array antenna. Reflectarray antennas consist of a combination of parabolic reflectors and array antenna techniques. In this way, the main beam orientation can be made without the need for any power divider or phase shifter network. They also have less volume and mass compared to parabolic reflectors. This thesis aims to design reflectarray antenna system with particle swarm optimization algorithm with isoflux radiation pattern at different maximum elevation angles.