Siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi
Developing the cyber security ecosystem
- Tez No: 589528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇELEBİ ULUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Ülke bilgi varlıklarının siber risklere karşı korunma düzeyine etki eden en önemli unsur, bu tehditler karşısında paydaşların koordinasyon kabiliyetinin var olmasıdır. Bu açıdan, siber güvenliğin sağlanması, farklı disiplinler arasında sıkı bir iş birliğini ve güçlü bir koordinasyonu gerektirmektedir. Bu çalışmada, siber uzayda siber güvenliğin sağlanmasına katkı sağlayabilecek bir yapı arayışıyla, paydaşların koordinasyonu ve iş birliğine dayanan siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi konusu araştırılmıştır. Siber güvenlik ekosistemi, farklı disiplinlerin siber güvenliğin sağlanması ve siber risklerin asgari seviyeye indirilebilmesi amacıyla bir araya geldiği, iş birliği ve uyum içerisinde çalışmayı hedefleyen, koordinasyonun tek başlı ve yönetimin devlet üst seviyelerinden sağlandığı organizasyon yapısını ifade eder. Çalışma kapsamında, belirli ülkelerde siber güvenlik uygulamaları araştırılarak bu ülkelerde siber güvenlik ekosistemini oluşturan kurum ve kuruluşlar incelenmiştir. Türkiye özelinde, siber güvenlik ekosisteminin oluşturulmasına zemin hazırlayan çalışmalar incelenerek 2016-2019 Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi'nde yer alan kamu kurumlarının siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesine etkileri değerlendirilmiştir. İncelemeler ve değerlendirmeler doğrultusunda siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesine katkı sağlayacak olan temel kıstaslar açıklanarak siber güvenlik ekosistemi model önerisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important factor affecting the level of protection of country information assets against cyber risks is the existence of coordination of stakeholders in the face of these threats. In this respect, the provision of cyber security requires strong cooperation and strong coordination between different disciplines. In this study, developing the cyber security ecosystem, which is based on the coordination and cooperation of the stakeholders, has been researched in the search for a structure that can contribute to cyber security in cyber space. The cyber security ecosystem refers to the organizational structure provided by co-ordinated, single-headed, and governmental levels that aim to cooperate cooperatively, where different disciplines come together to ensure cyber security and reduce cyber risks to a minimum level. Within the scope of the study, cyber security applications were investigated in specific countries and the institutions of cyber security ecosystems in these countries were examined. Turkey in particular, the studies examining the ground for the creation of a cyber security ecosystem, the effects of public institutions in the 2016-2019 National Cyber Security Strategy on the development of cyber security ecosystem were evaluated. The basic criteria that will contribute to the development of the cyber security ecosystem are explained in the light of reviews and evaluations, and cyber security ecosystem model proposal is established.