Antibakteriyel ve güç tutuşur çok fonksiyonlu nanokompozit malzemeler geliştirilmesi ve havacılık sektöründe kullanılabilirliklerinin araştırılması
Development of antibacterial and flame retardant multifunctional nanocomposite materials and the study of their usability in the aviation industry
  1. Tez No: 589527
  2. Yazar: ÜMİT YILMAZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ KOPARAL, DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM ÜREYEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Microbiology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
2018 yılı itibariyle, yılda yaklaşık 4.3 milyar kişinin kullandığı havayolu taşımacılığı beraberinde birtakım epidemik sağlık risklerini de getirmektedir. Giderek artan bir sıklıkla karşımıza çıkan pandemik durumlar bu risklerin önemini ortaya koymaktadır. Havayolu yolcu taşımalığında kullanılan uçakların kısıtlı yolcu alanları ve birçok ülkeye kısa sürede erişimi gibi etmenler, mikrobiyolojik kontaminasyonun önemini ortaya koysa da yeteri kadar çalışılmamış, küresel salgınlardaki rolü konusundaki araştırmalar da sınırlı kalmıştır. Tez çalışmaları kapsamında bu konu ile ilgili literatürde bulunan eksikliğe değinilmiş ve mikrobiyolojik potansiyelin detaylı olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Risk etmenlerinin belirlendiği çalışmaların ardından bakteriyolojik risklerin önlenmesine yönelik çeşitli reçeteler hazırlanmıştır. Bu malzeme kompozisyonlarının, uçaklarda kabin içerisinde kullanılan ve yolcularla temas eden/temas etmesi muhtemel alanlara uygulanması da çalışma kapsamında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The airline transportation, which has been used by nearly 4.4 billion people as of 2018, brings about various epidemic health risks. The pandemic situations which we are nowadays facing more frequently, reveal the importance of these risks. Although factors such as the limited passenger space of the aircrafts used in airline transportation and the short arrival period to many countries set forth the importance of microbiological contamination, this subject has not been sufficiently studied and the studies regarding its role in global outbreaks have remained limited. In this thesis study, there has been a concentration in the literature void regarding this topic and it has been aimed to identify in details the microbiological potential. After the research in which the risk factors were determined, various formulas aiming at preventing bacterological risks have been prepared. At the same time the application of these material compositions in areas used inside the aircraft cabins and areas which the passengers are /are likely to be in contact with, take place inside the research.