Deneysel akut intestinal iskemide serum intestinal yağ asidi bağlayan protein (İYABP) düzeyleri
- Tez No: 58953
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Akut mezenter iskemide erken tanı günümüzde önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. İdeal olan erken tanının invaziv olmayan basit tetkiklerle konulmasıdır. Bu amaçla birçok parametre çalışılmış ancak klinikte bu parametreler yeterince faydalı olamamış ve ilave çalışmalara ihtiyaç duyulmuştur. Bu konuya ışık tutmak amacı ile deneysel olarak intestinal iskemi oluşturulan tavşanlarda serum intestinal yağ asidi bağlayan protein (İYABP) düzeyleri çalışıldı. Denekler her bir grupta 10'ar adet olmak üzere 3 eşit gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol, ikinci ve üçüncü grup ise çalışma grubu olarak belirlendi. Kontrol grubunda iskemi oluşturulmadı. İkinci grupta kısa iskemik segment, üçüncü grupta ise total ince barsak iskemisi oluşturularak iskemiden 30, 60, 90, 120, 240 dakika sonra çalışma için kan örnekleri alındı. Kontrol grubunda ise aynı zaman dilimlerinde kan alındı. Deney sonunda denekler sakrifiye edilerek barsaklar histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Early diagnosis of acute mesenteric ischemia continues to be a significant problem. Diagnosis of the disease with simple non invasive tests is ideale. Many parameters have been used for this purpose up to date but none of them have completely resolued the problem. So, some additional studies are required. To enlight this subject the levels of intestinal fatty acid binding protein (IFABP) were investigated in rats that underwent experimental intestinal ischemia. The subjects were divided into three groups of 1 0. The first group was determined as control and the others as study groups. No ischemia was performe in control group. A short ischemic was performed in the se. Cond group, and total intestinal ischemia was performed in the third group. Blood samples were taken at 30, 60, 90,120 and 240 th minutes after ischemia was performed. At the same times, blod samples were taken in the control group. The subjects were sacrifiaed at the end of the experiment and the intestines were analysed histologically.