İntestinal iskeminin tanısında spesifik belirteçlerin rolü
The role of specific biomarkers in diagnosis of intestinal ischemia
- Tez No: 248826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAR CANDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu deneysel çalışmada, tavşan akut mezenterik iskemi modeli kullanılarak akut mezenterik iskemi erken tanısı için serum iskemi modifiye albumin (İMA), intestinal yağ asidi bağlayıcı protein (İFABP), interlökin-6 (İL-6) ve fosfat düzeylerinin etkinliğinin ortaya konması hedeflenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, bu dört belirtecin zamana bağlı değişikliklerinin incelenmesi de amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Bu çalışmada, 21 adet Yeni Zelanda tipi tavşan rastgele 3 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki tavşanlardan 0, 1, 3 ve 6. saatlerde kan alınmıştır. Sham grubundaki tavşanlardan basit laparatomi sonrası aynı saatlerde kan alınmıştır. İskemi grubundaki tavşanlardan ise basit laparatomi ve süperior mezenterik arter bağlanmasını takiben yine aynı saatlerde kan alınmıştır. Alınan tüm kan örneklerinde serum İMA, İFABP, İL-6 ve fosfat düzeyleri ölçülmüş ve bu belirteçlerin zamanla ilişkisi değerlendirilmiştir.Bulgular: 3. ve 6. saatlerde iskemi grubunun ortalama serum İMA düzeyleri, kontrol ve sham gruplarının serum İMA düzeylerine göre istatistiksel anlamlı olarak yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
The Role of Specific Biomarkers in Diagnosis of Intestinal IschemiaObjective: In this experimental study, the objective was to determine the efficiency of serum ischemia modified albumin (IMA), intestinal fatty acid binding protein (IFABP), interleukin-6 (IL-6) and phosphate levels in early diagnosis of acute mesenteric ischemia using a rabbit model of acute mesenteric ischemia. Also, this study aimed to determine the time-dependent changes of these four biomarkers.Material and methods: In this study, 21 New Zealand rabbits were randomly divided into 3 groups. In the control group, only blood samples were collected at hours 0, 1, 3 and 6. In the sham group, blood samples were collected at the same hours following the simple laparatomy. In the ischemia group, again blood samples were collected at the same hours following the simple laparatomy and superior mesenteric artery ligation. All blood samples were analyzed for serum IMA, IFABP, IL-6 and phosphate levels and then the time-dependent changes of biomarkers were investigated.Results: The mean serum IMA levels of the ischemia group were statistical significantly higher than the mean serum IMA levels of the control and sham groups at hours 3 and 6 (p0.05).