Akut intestinal iskemi tanısında doppler, serum D(-) lactate düzeyi ve yüzeysel oksijen basınç ölçümlerinin değerlendirilmesi (Deneysel çalışma)
- Tez No: 86920
- Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Gastroenterology, General Surgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Akut intestinal iskemi ve enfarktüsün erken tanısın koymak çok zordur. Kritik durumdaki hastalarda operasyon esnasında barsak canlılığını değerlendirmek cerrahların her zaman için zorlandıkları bir durumdur. Bu çalışmada amacımız akut intestinal iskeminin tanısında kullanılabilecek parametrelerin tespitidir. Ayrıca barsak viabilitesini saptamak için pratik yöntemlerin araştırılmasıdır. Çalışmamızda iskemi modelleri oluşturulmuş tavşanlar ile kontrol grubu tavşanlardan 5 dakikada, 2. saatte ve 4. saatte birer cc kan örnekleri alındı ve D (-) Laktat ve L - Laktat düzeylerine bakıldı. Ayrıca 4 saatte deneklerin Vena Cavalarından ve Aortalarından kan alınarak K+, SGOT, SGPT, PH, PC02, S02, HC03, SBE değerlerine bakıldı. İskemi modellerinde 4. Saatin sonunda iskemik segmentin sınırları standart klinik kriterlere göre ve pulse oksimetre ölçümlerine göre saptanıp cm olarak kaydedildi. Bu segmentlerin rezeksiyonu yapılarak histopatolojik olarak değerlendirilmesi yapıldı. SMA Ligasyonu yapılan grup ile kontrol grubuna Doppler ultrasonografı yapıldı. Elde edilen sonuçlar Mann Whitney U, Student's t testi ile değerlendirilmiştir. SMA Ligasyonu yapılan grup ile kontrol grubu D (-) Laktat seviyeleri yönünden karşılaştırılınca; 5. dakikada anlamlı bir yükselme göstermedi (P = 0,069), 2. saatte (P< 0,001) ve 4. saatte (P< 0,0001) anlamlı bir yükselme gösterdi. Fakat diğer iskemik gruplarda kontrol grubuna göre anlamlı bir D (-) Laktat yükselmesi göstermedi. Standart klinik kriterler için spesifıte Proksimal uçta %40, distal uçta %30, sensitivite distal uçta %100, proksimal uçta %100 Pulse oksimetre için spesifıte proksimal uçta %60 40distal uçta %20, sensitivite distal uçta %50, proksimal uçta %66,6 olarak bulunmuştur. Rezeksiyon miktarının karşılaştırılmasında standart klinik kriterler için yapılan rezeksiyon miktarı 25,2 ± 5,4 pulse oksimetreye göre yapılan rezeksiyon miktarı 23,4 ± 5,45 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Making the diagnose of acute intestinal ischemia and infarction is difficult. Evaluation of the viability of the intestine; during the operation is a serious problem for a surgeon. In Our study, we tried to determine the parameters of acute intestinal ischemia, which could be used for early diagnosis of the disease. In our study we mode ischemia models in rabbits. Blood samples are collected both from the rabbits which have an acute intestinal ischemia and from the control group at 5l minute, 2nd hour end 4l hour and we determined the D (-) Lactate and L-Lactate levels of both groups. Apart from this, at 4th hour, we took blood semples from the aort or v. cava of the rabbits and measured the serum K, ACT, AST, PC02, S02, HCO3, SBE and PH levels. In rabbits with intestinal ischemia, at the end of the 4th hour we determined the border lines of the ischemia intestinal segments by standart clinical evaluation and pulse oximeter. We resected these segments and evaluated them histopathologically. We perfomed Doppler ultrasound of the group with SMA ligated and the control group. We used Mann Whitney U, Student's t test for statistical analysis.