Konya Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesi'nde bulunan bir grup sırsız seramikler
A group of unglazed ceramics found in Konya Karatay Madrasah Tile Works Museum
- Tez No: 589531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİM CİRTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Müzecilik, Sanat Tarihi, Crafts, Museology, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Anadolu Selçuklu Dönemi gerek mimari gerekse küçük el sanatları olmak üzere döneminin önemli sanat eserlerini günümüze kadar ulaştırmışlardır. Bu bağlamda uzun süre başkentliğini yapmış olduğu Konya ili Selçuklu ilçesinde bulunan Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesi'nde bu döneme ait birçok seramik eserler bulunmaktadır.“Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesi'nde Bulunan Bir Grup Sırsız Seramik”adı altında hazırlamış olduğum tezde Anadolu Selçuklu Dönemi 12-13. yy..'a ait günlük kullanım kapları olarak; testi, matara, küp, kapak, aydınlatma malzemesi olarak; kandil, madeni para saklamak amacıyla kullanılan kumbara, fırın malzemesi olarak; üçayak ve halen de kullanım amacı tartışılan kürevi-konik kaplar tezimizin konusunu oluşturur. Kazı, bağış ve nakil yolu ile müzeye gelen bu eserler bir bütün halinde değerlendirilmeye alınmış, çizim ve fotoğraflanarak her grup kendi içerisinde ayrı ayrı çalışılmıştır. Toplamda 54 eser üzerinden değerlendirmeye alınmıştır. Bu eserlerin yapım tekniği olarak; kalıp, el ve çark Süsleme ve Tekniği olarak ise kalıp baskı, barbutin ve kazıma tekniklerinden kısaca bahsedilmiştir. Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde bulunan müzelerde, yurtdışında bulunan müzelerde ve halen devam etmekte olan Ortaçağ kazılarında benzer örnekleri bulunmaktadır. Çalışmış olduğumuz bu eserler ve diğer müzelerde bulunan örneklerden yola çıkarak birbirlerine tipoloji ve süsleme bakımından benzer ve farklılaşan yönleriyle bir sonuca varmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anatolian Seljuk Period, survive the important artworks of its period until today as to be on the point of being of both architects and handicrafts. In this context, the Karatay Madrasah Tile Works Museum, which is located in the Selcuklu district of Konya, the capital city of which it has been the capital for a long time, has many ceramic works from this period. In my thesis, titled“A Group of Unglazed Ceramics Found in Konya Karatay Madrasah Tile Works Museum”, involve the Anatolian Seljuk Period 12-13. century as daily use vessels; test, flasks, cube, lid, as lighting material; oil lamps, piggy bank used for storing coins, as furnace material; tripod and spherical-conical vessels which are still discussed for use are the subject of our thesis. These works, which came to the museum through excavation, donation and transfer, were evaluated as a whole and each group was studied separately within their own groups by drawing and photographing. A total of 54 works were evaluated. As the construction technique of these works; as mold, hand and wheel ornament technique, mold printing, barbutin, and scraping techniques are mentioned briefly. As a result of our researches, there are similar examples in museums in various regions of Anatolia, museums abroad and in the ongoing Middle Age excavations. Based on these works and examples found in other museums, we tried to reach a conclusion with similar and differentiating aspects in terms of typology and decoration.