Denetimli serbestlik bağlamında elektronik izleme
Electronic monitoring in contex of probation
  1. Tez No: 589584
  2. Yazar: CAFER ERDEM UMUDUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
5402 sayılı Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanunu'nun 15/A maddesinde düzenlenen elektronik cihazların kullanılması suretiyle takip, tezin konusunu teşkil etmektedir. Bunun için cezanın amacı ve yaptırım ilişkisi incelenerek, tez bir felsefî temele oturtulmaya çalışılmış, daha sonra genel çerçeve olarak ceza ve ceza infaz sistemine yardımcı bir sistem olarak denetimli serbestlik ve denetimli serbestlik tedbirlerine değinilmiş, son olarak elektronik izleme infaz rejimine işaret edilmiştir. Denetimli serbestlik ve elektronik izleme başlıkları incelenirken, söz konusu müesseseleri meydana getiren tarihî süreçle açıklanmaya başlanmış, bazı ülke mevzuatlarındaki ve Türk hukukundaki durum izaha çalışılmıştır. Nazarî ve tatbikî bir kısım meseleye temas edilmeye gayret edilmiş, bu çerçevede gereği nisbetinde çeşitli farklı ceza, ceza muhakemesi, infaz hukuku müesseselerine temas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of the thesis is the surveillance via the electronic device, which was regulated in the article of the 15/A of the law no. 5402 of the probation law. To do this, the thesis has been tried to be grounded upon a philosophical background by examining the relationship between aim and the sanction and then as a general framework, the probation and probation measure that will contribute to the penal system as a system, have been touched upon, and lastly the execution mechanism of the electronic tagging has been mentioned. While the topics of the probation and electronic tagging have been examining, the historical processess that pave way to the aforementioned institutions have been started to be explained, its position in the comparative law and the Turkish law has been tried to be mentioned. It has been strived for touching upon some theoretical and practical issues, in this sense, different penal, penal procedure and criminal execution institutions have been touched upon.