Alternatives to Imprisonment in England Wales, Germany and Turkey: A Comparative Study
İngiltere ve Galler, Almanya ve Türkiye'de Hapis Cezası Alternatifleri: Karşılaştırmalı Bir Çalışma
- Tez No: 852975
- Danışmanlar: PROF. DR. THOMAS WEIGEND, PROF. DR. MICHAEL WALTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universität zu Köln
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Tez, Türkiye'de ceza sistemin en sorunlu alanlarından birine odaklanmaktadır: Ceza adalet sisteminde hapis cezasına aşırı denebilecek seviyelerde başvurulması ve buna bağlı olarak cezaevi nüfusunda paralel biçimde ortaya çıkan büyüme. Çalışma, hapis cezası alternatiflerinin ne ölçüde hapis cezasının infazına gerçek birer alternatif oldukları sorusu bağlamında, İngiltere ve Galler, Almanya ve Türkiye'yi karşılaştırmaktadır. İngiltere, uluslararası olarak denetimli serbestlik, kamu yararına çalışma, elektronik izleme gibi çok sayıda alternatifin geliştirilmesi ve yenilikçi bir biçimde uygulanması ile bilinmektedir. İngiliz sisteminden farklı olarak Alman sistemi ise büyük ölçüde para cezaları ile infazı ertelenen veya ertelenmeyen hapis cezalarına dayanmaktadır. Her iki ülke arasındaki farklılık, hapis cezasına başvurulma sıklığına bakıldığında daha da ilgi çekici bir hal almaktadır. İngiltere'de kamu yararına çalışma ve erteleme gibi hapis cezası alternatiflerinin artışına rağmen hapis cezası merkezi konumunu muhafaza etmektedir. Dahası, İngiltere'de hapis cezasına mahkumiyet oranlarında bir düşme yerine para cezalarının sayısında azalma meydana gelmektedir. Nitekim, hem istatistikler hem araştırmalar yeni tip hapis cezası alternatiflerinin esasen daha az ciddi suç ve suçlu tipleri için kullanıldığını göstermektedir. Almanya'da ise toplam cezaların yüzde seksenini oluşturan para cezaları nedeniyle hapis cezalarına başvurulma oranı çok ciddi biçimde düşmüştür. Her iki ülke arasındaki bugüne kadar karşılaştırmalı biçimde durulmayan bu önemli farklılığa işaret eden tez, bu durumdan Türkiye için de sonuçlar çıkarmaya çalışmaktadır. Bu bakımdan çalışma hapis cezasını alternatiflerinin gelişimini 19. Yüzyıldan itibaren tarihsel ve karşılaştırmalı olarak ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis focuses one of the problematic areas of Turkish penal justice: the overreliance on custodial measures and a corresponding growth in the prison population, and compares Turkey in this respect with two major European countries: England and Wales and Germany. The underlying question throughout the study is the extent to which prison alternatives could be seen as genuine alternatives to immediate custodial sentences. England is internationally well known for the conception and innovative practice of a variety of non-custodial measures such as probation, community service, curfew by means of electronic monitoring and a range of reparation-based sanctions. In contrast to the English system, the German penal system is characterised by a system which is based by and large on unsuspended and suspended prison sentences and fines. The contrast between the two jurisdictions is even starker when one looks at the use of prison sentences. In England, since the proliferation of such forms of prison alternatives as community service and suspended sentence, no appreciable impact of these sentencing options on the reliance on prison sentences is discernible. Instead of a reduction in the use of prison sentences, the use of fines has been declining. As such, both statistical evidence and research studies have shown that newer forms of non-custodial sentences are being increasingly used for less serious offences and offender types. Intriguingly, in Germany, standing at around eighty percent, fines have long been constituting the most frequently imposed sanction, while, due to this crucial position of the fine, the number of unsuspended prison sentences have been markedly reduced, standing at around five percent. By identifying this contrast, which has been overlooked up until now, and drawing lessons in a comparative perspective for Turkey, this study discusses both in a historical and contemporary context the development and meaning of prison alternatives. In doing so, it vigorously outlines general reform discussions in the countries featured and concentrates on the legislative developments concerning alternatives to imprisonment since the second half of the 19th century.