Ratlarda süperior mezenterik arterin oklüzyonu ile oluşturulan ince barsak iskemi reperfüzyon hasarında endojen endotelin peptidlerin rolü
  1. Tez No: 58959
  2. Yazar: AHMET ZİYA ANADOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada, ratlarda superior mezenterik arterin oklüzyonu ile oluşturulan intestinal iskerrri-reperfüzyon modelinde ETa reseptör antagonisti olan BQ123 ve ETA-ETB reseptör nonselektif antagonisti olan bosentan ile, endotelin dönüştürücü enzim inbibitörü olan fosforamidonun, ince barsak mukoza zedelenmesi ve doku PGE2-LTC4 değerleri üzerindeki etkileri araştmlrmşür. Rırk dakikalık iskemi süresinin otuzuncu dakikasnıda maddeler vena kava inferiordan injekte edilmiş ve otuz dakikalık reperfuzyondan sonra deney sonlandınlmıştır. Elde edilen ince barsak dokularında histopatolojik değişiklikler ve PGE2-LTC4 düzeyleri değerlendirilmiştir. Patolojik değerlendirme sonucunda, BQ123 ve fosforamidon gruplarmın kontrol grubuna oranla istatistiksel anlamlı olarak daha düşük derecede mukozal hasar gösterdiği, bosentanın ise beklenenin aksine, mukozal hasarı azaltmadığı görülmüştür. Farmakolojik değerlendirmede de, BQ123 ve fosforamidon gruplarında PGE2 benzeri aktivitenin kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük olduğu gözlenmiş, LTC4 benzeri aktivitede ise bosentan grubundaki istatistiksel anlamlı yükseklik dışında bir fark bulunamamıştır. Bu bulgular, intestinal İ/R' da doku hasan oluşumunda ET'in, ETA reseptörleri aracılığıyla etkili olduğunu, bu etkinin lipooksijenaz yolundan çok siklooksijenaz metabolitleri ile meydana geldiğini, ETb reseptör blokajının ise, vazodilatasyon ve PGI2 salınmasını sağlayan mekanizmanın inhibe olması nedeniyle, oluşan hasarı artırdığını düşündürmektedir. 42
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY İh this study, the effects of BQ123 - an ETA receptor antagonist, bosentan - a nonselective ETa-ETb antagonist, mâ. phosphoramidon - an endothelin converting enzyme inhibitor, were investigated on intestinal mucosal lesion formation and changes in tissue PGE2 and LTC4 levels due to I/R injury following occlusion of the superior mesenteric artery in rats. Following 30 minutes of ischemia, the aforementioned substances were given via the inferior caval vein and 10 minutes later, the intestine was subjected to reperfusion for 30 minutes. The intestinal specimens were evaluated both microscopically and the tissue PGE2 and LTC4 levels were obtained for each group. The histopathologic examination revealed a statistically significant reduction in tissue injury in both the BQ123 and the phosphoramidon pretreated groups compared with the control group. Bosentan, on the contrary, did not decrease the injury. The pharmacologic examination revealed a statistically significant reduction of PGE2-like activity in both the BQ123 and the phosphoramidon pretreated groups compared with the control group, while LTGrlike activity remained unchanged except for an increase in the bosentan pretreated group. The results of this study suggest that, ETA receptors play an important role in the pathogenesis of ET-induced intestinal I/R injury, more probably through the cyclooxygenase pathway, and the free oxygen radicals seem to collaborate with the ETA receptors. The blockage of the ETb receptors seems to have a detrimental effect on mucosal lesion formation by inhibiting vasodilation and PGI2 production. 43