Meme kanserlerinde p53'ün prognostic değeri
  1. Tez No: 58960
  2. Yazar: BARBOROS TABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
35 ÖZET t.T.F. Genel Cerrahi Anabilim Dalı C-servisinde ameliyat edilen 94 invaziv meme kanserli hastaya ait materyelde mutant pS3 proteini immunohistokimyasal yöntemle araştırılarak; tümör çapı, timidin işaretleme indeksi, östrojen reseptör düzeyi, tanı yaşı, menapozal durum, ailevi meme kanseri, ailede kanser öyküsü, bilateral meme kanseri, multifokal/multisentrik meme kanserlerinde pS3 pozitifliği lokal nüks ve uzak metastaz açısından de ğerlendirildi. Ortalama takip süresi 44(3-76) ay, ortalama yaş 50.66(21-84) yıl, menapoza girme yaşı 49 yıl idi. Lokal nüks oranı %5.8 idi. p53 94 hastanın SO'sinde (%53) pozitif olarak saptandı. 13 hastada %1'in altında, 17 hastada %1-10 arasında, 20 hastada %10'un üstünde idi. Bulgular Student-t testi, X2-testi, Mann-Whitney U-testi ve lineer regresyon analizi ile değerlendirildi. p53 pozitifliği %10'un üstünde olan nod(-) ve nod(+) hastalarda, ai lede kanser öyküsü ve ailevi meme kanserlilerde, multisentrik/multifokal meme kanserlilerde lokal nüks ve uzak metastaz arasında ileri derecede anlamlı ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT ( eı> fanla 250 «»ciik ). -Summary- ' Ue investigated, mutant p53 protein by immunohistochemical ?'?'41 methods on materials from 9^ women -with- jnammary carcinoma w! i| had been, operated in Istanbul Faculty of Medicine »General £ i: Surgery Departmant and evaluated the correlationwith tumour size, »nodal status »state,-estro.^n and progesteron receptor.-?,. timidine labelling index ;histopathologiaal grade »menapausal stage, age at diognosis »familial breast cancer »history of',c cancer in his/her family,multifocal/multicentrik breasto. ->? fcamours- for the rqcurrance of the disease.jaeanage -.vas 50.66 (21-84) years.Recur^ance rate wa3 5 «8$. In 50 of the cases (53%) »p53- w*s determined as positive.p53 pverexpression was }.ess thanl^ in 13 »between I-I9 %±n 17. and 'more tha'- "I&jc in 20 patients. Ir axillary node(-) ani node(+) patients -vhohad p53 positiv:. more 10$, familial breast cansers, history of cancer in- her/h:. ? family »multifocal/ multic. ntrite, breast tumours were found t be statistically significant and meaning f..11;, for the recur.j- rancu of breast cancer;