2008 finans krizinin fon akım tablolarına etkilerinin sektörel bazda analizi
Analysis of the effects of the 2008 crisis on the sectors fund flow tables
- Tez No: 589609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET YİĞİT ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada; 2008 finans krizinin sektörel bazda fon akım tablolarına etkilerinin analizi incelenmiştir. İnşaat, metalik olmayan diğer mineral ürünlerin imalatı, ana metal, imalat, tekstil ve madencilik ve taşocakçılığı sektörlerindeki 2005-2011 yılları arasındaki konsolide fon akım tabloları kriz öncesi ve kriz sonrası olmak üzere analiz edilerek, krizin etkileri incelenmiştir. 2008 finans krizi başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere; dünya ekonomilerini derinden sarsmış ve Türkiye'yi de ciddi anlamda etkilemiştir. Analizlerde T.C. Merkez Bankası (TCMB) verileri olan; 2005-2011 yılları arasında (2005-2011 yılları dahil) incelenen sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere ait olan mali tablolardan; bilanço, gelir tablosu, fon akım tablosu ve mali tablolardan hesaplanan oranlar, sektör oranları tabloları kullanılmıştır. Veriler ülkemiz ve incelenen sektörlerin koşulları göz önüne alınarak değerlendirilip yorumlanmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda; bütün sektörlerin 2008 finans krizinden ciddi anlamda etkilendiği ve en çok etkilenen sektörlerin tekstil ve inşaat sektörleri olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak; sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere ait konsolide tablolardan yola çıkılarak elde edilen verilerin analizinde; özellikle kriz ve sonrası dönemlerde; genel olarak kısa vadeli yabancı kaynak kullanımının çok arttığı, şirketlerin net işletme sermayelerinin yetersiz kaldığı, öz kaynak finansmanında yetersiz kalındığı, yabancı kaynak maliyetlerinin arttığı, duran varlıkların çoğunluğunun öz kaynaklar ile finanse edildiği ve finansman giderlerinin de fazlasıyla arttığı görülmüştür. Krizin etkileri krizden sonraki yıllarda da devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the 2008 financial crisis, analysis of fund flow statements on a sectoral basis were investigated. The consolidated fund flows between 2005-2011 in the construction, other non-metallic mineral products, base metal, manufacturing, textile and mining and quarrying sectors were analyzed both before and after the crisis and the effects of the crisis were examined. The 2008 financial crisis deeply shoke the world economies, particularly the United States of America (USA), and it seriously affected Turkey. In the analyses, data obtained from R.T. Central Bank (CBRT); The financial statements of the companies operating in the sectors examined between 2005-2011 (including 2005-2011); The ratios, sector ratios tables calculated from balance sheet, income statement, fund flow statement and financial statements were used. The data were evaluated and interpreted considering the conditions of our country and the sectors examined. As a result of the study; it was concluded that all sectors were seriously affected by the 2008 financial crisis and the most affected sectors were the textile and construction sectors. Consequently; In the analysis of the data obtained from the consolidated tables of companies operating in the sectors; especially during and after the crisis; In general, short-term use of foreign resources increased, net operating capital of the companies remained inadequate, equity financing remained inadequate, foreign resource costs increased, the majority of fixed assets were financed by own resources and financial expenses increased too. The effects of the crisis has continued in the following years.