Çocuklarda cerrahinin immün sistem üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 58961
  2. Yazar: SEMİH L. MİRAPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Çocuklarda elektif minör cerrahinin immün sistem üzerine etkilerini araştırmak amacıyla İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi kliniğinde Mart 1997 ve Temmuz 1997 tarihleri arasında 26 hastadan oluşan bir çalışma yapıldı. Hastaların büyük çoğunluğu inguinal bölge patolojisine sahipti ve tümüne elektif koşullarda minör cerrahi girişim uygulandı. Hastalarda tam kan sayımı, lökosit formülü, CRP, total hemolitik kompleman, C3, C4,T lenfosit sayısı (CD3), B lenfosit sayısı (CD19), Ig A, IgG, IgM parametreleri incelendi. Hastalardan anestezi indüksiyonu öncesi, ameliyat sonrası 24. saat ve 7.gün olmak üzere üç kez kan alındı. Ameliyat sonrası 24. saatte, ameliyat öncesi değerlere göre lökosit sayısı, nötrofil, eozinofil yüzdesi ve B lenfosit sayısında anlamlı bir artış izlenirken hemoglobin, hematokrit değerlerinde, lenfosit yüzdesinde, T lenfosit sayısında ve Ig M'de ise anlamlı düşme tespit edildi. Ameliyat sonrası 7. gün alman değerlerdeyse artan ve azalan değerlerin ameliyat öncesi değerlerine döndüğü izlendi. Bu bulgularla minör cerrahi girişimleri takiben immün sistemdeki oluşan değişimlerin fonksiyonal bir baskılanmadan çok akut dönemde oluşan geçici bir değişim olarak değerlendirildi. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to evaluate the effects of minor elective surgery on the immune system of children. Between March and July 1997, 26 pediatric patients electively admitted for minor surgery mostly involving the inguinal region, were included in this study. The parameters evaluated were complete blood count, blood smear, CRP, total hemolytic complement, C3, C4, T lymphocyte count (CD3), B lymphocyte count (CD 19), IgA, IgG and IgM levels. All parameters were evaluated in blood samples obtained one hour before induction of anesthesia, postoperatively on the 24th hour and 7th day. At 24 hours postoperatively a significant increase in WBC, neutrophile, eosinophile and B lymphocyte count was recorded, while a significant decrease was noted in hemoglobin, hematocrit values, lymphocyte ratio, T lymphocyte count and IgM levels compared to preoperative values. All parameters had returned to preoperative normal values at the 7th postoperative day. It is concluded that the effects of minor elective surgery on the immun response are more of acute, self-limiting, temporary nature, but not of functional, long lasting supression. 40