Fen eğitiminde robotik uygulamaların öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ve fen eğitimine yönelik motivasyonlarına etkisi
The effect of robotic applications on students' science process skills and motivation in science education
  1. Tez No: 589622
  2. Yazar: AZAT KIRTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yakın dönemde meydana gelen teknolojik gelişmeler ile birlikte ortaya çıkan teknolojik araçlar eğitim alanı ile ilgili olan birçok araştırmacının ilgisini çekmiştir. Bu araştırmada bu teknolojik yeniliklerden olan robotik uygulamaların öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ve motivasyonlarına karşı etkisi incelenmiştir. Yarı deneysel araştırma modelinin kullanıldığı çalışmada Fen Bilimleri dersinden 60 öğrenci deney ve kontrol grubu olarak gruplandırılmıştır. 45 gün süren çalışmada, deney grubunda bulunan öğrenciler kuvvet ve hareket ünitesinin işlendiği fen dersinde robotik etkinlikler kullanırken kontrol grubunda bulunan öğrenciler bu etkinlikleri kullanmamıştır. Çalışmanın öncesinde ve sonrasında ölçekler kullanılarak nicel veriler toplanmış ve bu veriler istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda her iki grubun bilimsel süreç becerileri açısından birbirinden anlamlı olarak farklı olduğu fakat motivasyon açısından benzerlik gösterdiği ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonuçları robotik araçların fen derslerinde entegre edilmesinin önemli olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çalışma sonucunda elde edilen bulgular öğretmenler, veliler, okul yöneticileri ve araştırmacılar için önemli ve yararlı bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The technological tools that emerged with the recent technological developments have attracted the attention of many researchers in the field of education. In this research, the effect of robotic applications, which is one of these technological innovations, on students' science process skills and motivation was investigated. Using a quasi-experimental research model, the study involved 60 seven-grade students from a science course which were grouped as experimental and control group. In the 45-day long study, the students in the experimental group used robotic activities in the science class where the force and motion unit was being taught, while the students in the control group did not use any of these activities. Statistical methods were used to analyze the quantitative data which were collected from both groups before and after the intervention using the reliable and valid questionnaires. As a result of the analysis, it was found that both groups were significantly different in terms of science process skills but showed similarity in terms of motivation. The results of the study show that it is important to integrate robotic tools in science curriculum. In addition, the findings and conclusions drawn from this study contain important and useful information for teachers, parents, school administrators and researchers.