Güvensiz bağlanma ve yalnızlık arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolü
The role of emotion regulation in the relationship between insecure attachment and loneliness
  1. Tez No: 589623
  2. Yazar: AYSUN ŞEREMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ DUY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde güvensiz bağlanma ve yalnızlık arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu Anadolu Üniversitesi'nde öğrenimine devam eden 522 (347 kadın, 175 erkek) katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Form, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde korelasyon katsayıları, betimsel istatistikler, çoklu aracılık analizi, bootstrap yöntemi, t-testi ve varyans analizinden yararlanılmıştır. Araştırma analizleri sonucunda, üniversite öğrencilerinin yalnızlık düzeyi ortalamasının 13.1 olduğu bulunmuştur. Ayrıca yalnızlık düzeylerinin cinsiyet ve yaşa göre farklılık göstermezken, ilişki durumuna göre farklılaştığı; duygu düzenleme güçlüğününse cinsiyet ve yaşa göre farklılaşmadığı görülmüştür. Bağlanma boyutlarına cinsiyet açısından bakıldığında ise kaçınma ve kaygı boyutlarının kadınlarda erkeklere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Hem kaçınan bağlanma ile yalnızlık arasında hem de kaygılı bağlanma ile yalnızlık arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüklerinden yöntem, reddetme ve farkındalığın kısmi aracılık yaptığı bulunmuştur. Bağlanmanın kaçınma ve kaygı boyutlarının duygu düzenleme güçlükleri üzerindeki doğrudan etkisi incelendiğinde ise hedefler, yöntem, reddetme, dürtü, açıklık ve farkındalık ile pozitif yönde anlamlı olduğu görülmüştür. Aynı zamanda kaçınan ve kaygılı bağlanmanın yalnızlık üzerinde pozitif yönde etkili olduğu bulunmuştur. Bu bulgular alanyazındaki çalışmalar ışığında tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to investigate the mediating role of emotion regulation in the relationship between incesure attachment and loneliness in a sample of university students. The sample of research consisted of 522 (347 females, 175 males) university students that studying at Anadolu University. Research data were collected by using Personal Information Form, UCLA Lonelines Scale, Experience in Close Relationships Inventory-II and Difficulty of Emotion Regulation Scale. Correlation analysis, descriptive statistics, multiple mediation analysis, bootstrap method, t-test and analysis of variance were used in order to analyze the data. As a result of research analyses, the average level of loneliness of university students was found as 13.1. While there was no significant difference loneliness and emotion regulation difficultiy scores regarding gender and age, there was a significant difference in levels of loneliness in terms of relationship status. When the attachment dimensions were examined in terms of gender, females had higher levels of avoidant and anxious attachment scores than males. Moreover, strategies, rejection and awareness dimensions of the difficulty of emotion regulation were found to be partially mediating the relationship between avoidant attachment and loneliness. When the direct effect of avoidant and anxious attachment on emotion regulation difficulties was examined, it was found that they had a direct positive effect on all dimensions of emotional difficulty. Furthermore, avoidant and anxious attachment dimensions were found to have a positive effect on loneliness. Results and implications were discussed under the light ot the relevant literature, and suggestions were made in accordance with research findings for further studies, and practitioners.