Dokuma kumaşlarda bakır tel ve farklı malzeme kullanımıyla oluşturulan heykelsi formlarda tekstil sanatı uygulamaları
Textile art applications in sculpture forms used with copper wire and different materials in woven fabrics
- Tez No: 589656
- Danışmanlar: PROF. NESRİN ÖNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dokuma, İnsanoğlunun varoluşundan ilk dönemlerinden bu zamana kadar devam eden, kültür ile birlikte ihtiyaçlar doğrultusunda gelişen bir anlayıştır. Sanayi Devriminden önce ihtiyaçları karşılamak amacıyla yapılan dokuma, kültürün gelişmesi ve teknolojideki hızlı ilerleme ile günümüzde düşüncelerin aktarıldığı bir araca dönüşmüştür. Bu bağlamda tekstilde sanat ilk olarak karşımıza“Tapestry”olarak adlandırılan duvar halısı ve dokuma resimleri ile çıkmaktadır. Arts and Craft akımı ve Bauhaus ekolü ile yetişen tekstil sanatçıları, deneysel çalışma yöntemlerini kullanarak, geleneksel ve özgün tekniklerle estetik bütünlük oluşturarak dokuma sanatında ortaya koydukları eserlerle tekstilde yeni bir anlatım dilinin kapılarını aralamışlardır. Tekstil sanatı, geleneksel dokuma teknikleri ile özgün dokuma tekniklerini birleştirerek farklı malzemelerin birlikte kullanılması, sanatçıların özgün yorumları ile geliştirilmesine dayanmaktadır. Bu bağlamda tez çalışmasında hacimli, deneysel ve heykelsi formda dokuma çalışmaları yapılması hedeflenmiştir.“Dokuma Kumaşlarda Bakır Tel ve Farklı Malzeme Kullanımı ile Oluşturulan Heykel Formlarda Tekstil Sanatı Uygulamaları”başlıklı tez çalışmasının“Giriş”bölümünde tarihsel bilgiler aktarılmıştır.“Sanat Nedir, Tekstille İlişkisi”,“Tekstil Sanatı ve Tarihsel Süreci”,“Tekstil Sanatı ve Heykel İlişkisi”,“Dokuma Kumaşlar ve Dokuma Teknikleri ile Oluşturulan Tekstil Sanatı Örnekleri”,“Tekstil Sanatçılarının Dokuma Kumaşlar ve Teknikleri ile Oluşturduğu Heykelsi Çalışmalarda Kullandıkları Malzeme ve Özellikleri”,“Tekstil Sanatçılarının Heykel Çalışmalarında Kullandıkları Dokuma Teknikleri”, birinci bölüm alt başlıkları olarak ele alınmıştır.“Bakır Tel ve Farklı Malzemelerle, Dokuma Teknikleriyle Oluşturulan Heykelsi Tekstil Sanatı Uygulamaları”başlıklı İkinci bölümde;“Dokuma Kumaşlarda Bakır Tel, Çelik Tel ve Farklı Malzeme Kullanımıyla Oluşturulan Tekstil Sanatı Örnekleri”,“Dokuma Teknikleri ve Bakır Tel, Farklı Malzeme Kullanımıyla Heykelsi Formda Sanat Çalışmaları”,“Çıkış noktası”,“Yöntem”,“Malzeme”,“Deneysel Kumaş Çalışmaları ve Değerlendirilmesi”,“Oluşturulan Sanat Çalışmaları ve Değerlendirilmesi”alt başlıklarından meydana gelmektedir. Sonbahar, Kış, İlkbahar, Yaz çıkış noktalarının belirlenmesi ile 36 adet deneysel kumaş üretilmiştir. Dokuma kumaşlarda bakır tel ve farklı malzemelerin kullanılmasıyla heykelsi formda etkilerin ortaya çıkarılması sağlanmıştır. Bu amaç kapsamında, manuel el dokuma tezgahında 9 adet sanatsal dokuma üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Weave is an understanding that develops with culture in line with needs that has been going on since the first periods of human existence. Weaving made before the Industrial Revolution was to meet the needs but with the development of culture and rapid progress in technology, today it has become a medium where thoughts are transferred. In this context, the works of textile, which are described as art, first appear in tapestry and woven painting known as 'Tapestry.' Textile artists who grew up with the Arts and Craft movement and Bauhaus school opened the doors of a new narrative language in textile by using experimental work methods, creating aesthetic integrity with traditional and original techniques. Textile art is based on using of different materials by combining traditional weaving techniques with original weaving techniques and developing them with the original interpretations of artists. In this context, this thesis is aimed at making weaving works in voluminous, experimental and sculptural form. Under this thesis which is titled as“Use of Copper Yarn and Different Materials in Woven Fabrics by Textile Art Applications in Creating Sculptural Forms”, after giving historical background information in the introduction part of this thesis, the first section was handled under the different sub-branches like;“What is art, its relationship with textiles?”,“Textile Art and Historical Process”,“Textile Art and Sculpture Relation”,“Woven Fabrics and Examples of Textile Art Created by Weaving Techniques”, Material and Properties Used by Textile Artists in Sculptural Works Created by Woven Fabrics and Techniques“, ”Weaving Techniques Used by Textile Artists in Sculpture Works.“ The second section, named ”Sculptural Textile Art Applications Created by Weaving Techniques with Copper Wire and Different Materials“ are also separated different sub-branches like; ”Examples of Textile Art Created by Using Copper Wire, Steel Wire and Different Materials in Woven Fabrics“, ”Weaving Techniques and Copper Wire, Artwork in Sculptural Form Using Different Materials“, ”Starting Point“, ”Method“, ”Material“, Experimental Fabric Works and Evaluation”,“Art Works and Evaluation.”Autumn, Winter, Spring, Summer with the determination of output points and 36 experimental fabrics were produced. The effects of copper wire and different materials were used in woven fabrics in sculptural form. For this purpose, 9 hand-woven looms were produced on a manual hand loom.