İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatına üye ülkeler arasında eğitim bakımından Türkiye'nin konumu
Turkey's position with respect to education between economic cooperation and development OECD member countries
- Tez No: 589657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSTEM KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Eğitimi sadece bireye sağlanan fayda olarak görmek yanlıştır. Eğitim, ülkelerin uluslararası arenada iyi bir konuma sahip olmasında, milli gelirlerinin artmasında, o ülkede yaşayan bireylerin refah seviyelerinin yükselmesinde, sosyal gelişmişlik düzeyi göstergelerinden olan okur-yazar oranlarının artmasında, piyasa değeri yüksek mal ve hizmetler üreterek ekonomisinin canlanmasında etkili olan faktörlerin başında gelir. Bu çalışmanın amacı İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı ülkeleri ve analize dahil edilen diğer ülkelere ait 2016 eğitim verilerini kullanarak Türkiye ve İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatına üye ülkelerin eğitim seviyelerini karşılaştırılmak ve Türkiye'nin diğer ülkelere göre konumunu belirlemektir. Bu amaçla çok değişkenli istatistiksel yöntemlerden biri olan kümeleme analizi kullanılmıştır. Analizde ülkelerin eğitim değişkenleri açısından birbirine ne kadar benzediği ya da birbirinden ne kadar uzak olduğunu tespit etmek amacı ile sınıflandırma yöntemine gidilmiştir. Çalışma sonucunda ülkeler 5 ayrı kümeye ayrılmış ve Türkiye 5. kümede tek başına yer almıştır. Bu da Türkiye'nin kullanılan eğitim değişkenleri açısından İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatına üye ülkeler ve diğer ülkelere oldukça uzak konumda olduğu sonucunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
It is wrong to see education only as an individual benefit. Education is one of the important factors that are; countries have a good position in the international arena, to increase in national income, to increasing the welfare of people living in that country, to increase in literacy rates which is one of the indicators of social development level, the recovery of the economy by producing goods and services with high market value. The aim of this study, from OECD countries and other countries that are included in the analysis, using the education indicator for 2016, will compare the education levels of Turkey and OECD countries. And to determine the position of Turkey relative to other countries. For this purpose, which is one of the multivariate statistical clustering methods, was used in analysis. In the analysis, clustering method was used to determine how similar or distant the countries are in terms of educational indicators. As a result of the study, countries were divided into five clusters. Turkey has taken place individually in fifth set. It was concluded that Turkey's used in terms of education level is quite far from the OECD and other countries.