Kurutmalık elma dilimleme makinası tasarımı ve prototipinin geliştirilmesi
Development of dried apple slicing machine design and prototype
- Tez No: 589680
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kuru meyve sektörü ülkemiz ticaretinde her geçen gün artmaktadır ve sağlığa faydaları sebebi ile çok tercih edilmektedir. Elma kurusuda, kurutmalık meyveler içinde en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Çiftçilerimiz kurutma öncesi dilimlemeyi elle ya da basit aletler kullanarak yapmaktadır. Bu durum ürün kalitesini düşürmekte ve yoğun işgücüne sebep olmaktadır. Elma kurusunda üretimin ve kalitenin arttırılması için mekanizasyon uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında, elmanın kurutma öncesi aşaması olan dilimleme işlemi için bir prototip makine tasarımı ve imalatı yapılmıştır. Yapılan makine üç farklı devir ve üç farklı bıçak açıklığında denenmiştir. İş verimi, elma dilim kalınlıkları, güç tüketimi ve ürün kayıpları tespit edilmiştir. Elde edilen tüm verilerden grafikler oluşturulmuş ve yorumlanmıştır. Deneme sonuçlarına göre prototipin iş veriminin yeterli olduğu uygun devirlerde çalıştırıldığında istenen dilim kalınlıklarının elde edildiği görülmüştür. İmalat aşamasında kullanılan materyalin et kalınlıklarının arttırılması ve boyutlarının değiştirilmesi ile ürün kayıplarının da azalacağı düşünülmektedir. Ayrıca farklı devirlerde gürültü düzeyi ölçülen prototip işitme sistemine zararlı ses seviyelerine çıkmamış kabul edilebilir düzeyde veriler elde edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre kurutmalık elma dilimleme makinası kurutmalık meyve dilimleme alanında yapılacak olan tasarım ve makinaların teknik parametrelerine katkı sağlayacaktır. Ayrıca küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu alanda mekanizasyona geçmesi kurutulan meyvelerde üretim artışı ve ürün kalitesini olumlu yönde etkileyecektir. Yapılan bu çalışmanın elma kurutma sektöründeki mekanizasyon girişimlerine ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Dried fruit sector is increasing day by day in our country trade and it is preferred because of its health benefits. Apple dried is one of the most preferred products among dried fruits. Our farmers perform slicing before drying manually or using simple tools.This reduces the product quality and at the same time leads to intensive labor. Mechanization applications are needed to increase production and quality for dry apple. In this thesis, a prototype machine was designed and manufactured for slicing process which is the pre-drying stage of apple. The machine was tested at three different speeds and three different blade distance. Work productivity, apple slice thickness, power consumption and product losses were determined. Graphs were created and interpreted from all obtained data. According to the results of the experiment, it is seen that the desired slice thicknesses are obtained when the prototype is operated at suitable cycles where the work efficiency is sufficient. It is thought that product losses will decrease by increasing the wall thickness and changing the dimensions of the material used in the manufacturing stage. In addition, the noise levels measured at different revolutions were not reached to sound levels harmful to the prototype hearing system and acceptable data were obtained. According to the results of the study, the apple slicing machine will contribute to the design and technical parameters of the machine. In addition, mechanization of small and medium-sized enterprises in this area will positively affect the increase in production and product quality of dried fruits. It is thought that this study will shed light on the mechanization attempts in the apple drying sector.