Küreselleşme konjonktüründe Türk milliyetçiliğinin değişim ve dönüşümü
Alteration and transformation of Turkish nationalism in the conjuncture of globalization
- Tez No: 589681
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Küreselleşme ile ilgili temel yaklaşım, küreselleşme süreciyle modern dönemin sonlandığı ve modern döneme ait olguların da miadını doldurduğu yönündedir. Dolayısıyla, milliyetçiliği de modern döneme ait bir olgu olarak kabul edersek bu yaklaşımın temel iddiası milliyetçiliğin de küreselleşme süreciyle sönümleneceği ve ortadan kalkacağıdır. Oysa, ana akım yaklaşım, milliyetçiliği, modernliğe ait bir kalıntı olarak görürken bu tezde gösterilmeye çalışıldığı gibi milliyetçilik, dönüşümcü yaklaşımın iddiasına paralel olarak sönümlenmesi beklentisinin aksine küreselleşme sürecine uyarlanarak varlığını sürdürdüğüdür. Bu tezde irdeleme sorunsalımız mekân olarak Türkiye ile konu olarak Milliyetçi Hareket Partisi çizgisinde milliyetçilikle sınırlıdır. Hipotezimiz, dönüşümcü yaklaşımın savunduğu gibi, milliyetçiliğin küreselleşme sürecinde sönümlenmediği, küreselleşmenin harekete geçirdiği iç ve dış dinamiklerle görece değiştiği, yeni biçimlere bürünerek varlığını sürdürdüğüdür. Bu iddiamızı, iç ve dış etkenler çerçevesinde MHP milliyetçiliğinde süreç içerisinde ortaya çıkan değişim ve dönüşümleri resmederek desteklemekteyiz. Bu bakımdan tezimizin yöntemi, araştırmanın teknikleri itibariyle kuramsal, yani kaynaklara dayalı masa başı bir çalışmadır. Amaçları itibariyle ise betimsel bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Basic approach to globalization that the modern period ends with the process of globalization and also it is believed the facts about the modern period have expired. Therefore, if we accept nationalism as a modern phenomenon the main claim of this approach is that nationalism will also be absorbed and eliminated through the globalization process. However, the mainly thought nationalism as a remnant of modernity while parallel to the claim of the transformational approach nationalism as attempted to show in this thesis actually nationalism contrary to the expectation of the extinguishedness it has survived. In this thesis, we examine of problematic nationalism is limited to the Nationalist Movement Party in Turkey. My hypothesis is, as the transformational approach advocates, that nationalism has not absorbed in the globalization process and also it is relatively change driven by globalisation with some internal and external dynamics. In addition it continues to exist in new forms. We support this claim by exposing the changes and transformations in the axis of the NMP nationalism within the framework of internal and external factors. In this respect, the method of our thesis is a theoretical also the study based on the theoratical research techniques. Finally, It is a descriptive study.