Okul öncesi çocukları için İlkokula Hazır Oluş Ölçeğinin (OÇİHO) geliştirilmesi
Development of Primary School Readiness Scale (OCIHO) for preschool children
  1. Tez No: 589679
  2. Yazar: SAFİYE BİŞKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırma okul öncesi çocukları için ilkokula hazır oluş seviyelerini belirlenmesine yönelik bir ölçek geliştirme çalışmasıdır. Araştırma kapsamında önce nitel sonra nicel verilerin toplanması bakımından, karma yöntemlerden biri olan keşfedici sıralı karma yöntem deseninde bir araştırma olduğu söylenebilir. Araştırmanın nitel boyutunda çalışma grubunu üniversitelerin çocuk gelişimi ve eğitimi, okul öncesi eğitimi, sınıf öğretmenliği, psikolojik danışma ve rehberlik, özel eğitim ve eğitim bilimleri ana bilim dallarında görev yapmakta olan ve ilkokula hazır oluşla ilgili akademik çalışmaları bulunan 14 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Nicel boyutunda ise, araştırmanın ön çalışmasında katılımcılar 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Ankara'nın il sınırları içerisinde bulunan resmi okullarda okul öncesi eğitimi alan (61-72 aylık) 120 çocuktan, pilot çalışmasında (49-72 aylık) 318 çocuktan ve ana çalışmasında (61-72 aylık) 380 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunda veri toplama aracı olarak yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel boyutunda ise demografik bilgi formu, Okul öncesi Çocukları İçin İlkokula Hazır Oluş Formu (OÇİHO) taslak ve esas formu kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda toplanan verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Nicel boyutunda ise ön çalışma verileri frekans ve yüzde hesaplama; pilot çalışma verileri kapsam geçerliği için uzman görüşüne sunma, yapı geçerliği için madde ayırt edicilik indeksi, güçlük indeksi, nokta çift sayılı korelasyon kat sayısı hesaplama ve güvenirlik için KR-20 güvenirlik kat sayısı Test Analysis Programı 14.7.4. sürümü kullanılarak hesaplanmıştır. Ana çalışmada AMOS-21 programı kullanılarak Doğrulayıcı Faktör Analizi, betimsel istatistik (ortalama, standart sapma, çarpıklık ve basıklık değerleri), bağımsız örneklemler T-Testi ve tek yönlü varyans analizi hesaplanmıştır. Araştırmanın sonunda OÇİHO'nun okul öncesi çocukları için okula hazır oluşlarının değerlendirilmesinde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araç olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a scale development study to assess the primary school readiness levels for preschool children. Within the scope of the research, in terms of collecting firstly qualitative and then quantitative data, it can be said it is a study of mixed methods sequential explanotory design. The data of the qualitative part collected from 14 academic staff working in the departments of child development and education, preschool education, elementary teacher education, guidance and psychological counseling, special education and educational sciences. And the data of the quantitative part, participants for the preliminary study consist of 120 children (61-72 month), for the pilot study consist of 318 children (49-72 month) and for the main study consist of 380 children (61-72 month) who attending the official preschool of the Ministry of Education in the province of Ankara of the 2018-2019 academic year. In the qualitative part structured interview form was used as data collection tool. In the quantitative part the demographic information form and Primary School Readiness Scale for Preschool Children (OCIHO)'s primary and main form were used. Content analysis method was examined for the analysis. In the quantitative part, primary data were calculated as frequency and percentage; content validity was checked via expert opinion and structure validity was exhibited via item differentation index, item difficulty index and point biserial correlation and for the reliability KR-20 coefficiant was calculated by using Test Analysis Program (version 14.7.4). In the main study confirmatory factor analyse, descriptive analyse (average, standard deviation, coefficient of skewness and kurtosis), independent samples T-Test and one way ANOVA analyse were calculated by using AMOS-21 program. At the end of the study it was proved that OCIHO is a valid and reliable tool that can be used to evaluate school readiness of preschool children.